Komoda typ 1326

Typ 1326 – krakowska nowoczesność PRLu

Wyposażenie nowoczesnego salonu początku lat ’60 w postaci kompletu 1326 łączyło cechy „nowego” i „starego” meblarstwa. Zestaw składający się z widocznej powyżej „przystawki”, szafy garderobianej, tapczanu, stolika kawowego, trzech foteli [w tym jednego „lekkiego”], stołu oraz sześciu krzeseł prezentował tradycyjne podejście do meblowania domu pojedynczymi sprzętami o różnych funkcjach, łatwymi w przestawianiu, choć w gomułkowskich mikromieszkaniach zajmującymi relatywnie dużo miejsca. Uwaga tego typu zyskuje sens dopiero, gdy zauważymy, że lata 1961 – 1963* to okres nieśmiałych początków mebli modułowych, tak zwanych „segmentów”.

Komoda silnie nawiązuje do stylistyki całego zestawu, w szczególności szafy garderobianej. Oba meble odznaczają się kanciastą fornirowaną konstrukcją z dominującą wygląd czernią lakierowanego frontu. Przednie, drobne ebonizowane bukowe nogi unosiły bryłę ponad podłogę. Z tyłu komoda podparta została przedłużeniem płyciny bocznej. Na uwagę zasługuje brak uchwytu, którą to cechę „przystawka” dzieliła z szafą. Do zestawu dołączano klucz.

Datowanie

Zestaw pojawia się na zdjęciu w artykule Jana Guzery – III Targi Krajowe w Poznaniu w majowym wydaniu Przemysłu Drzewnego z 1959 roku**. W produkcji do co najmniej 1962 roku***.

*w 1961 roku Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu wraz z poznańskim Związkiem Polskich Artystów Plastyków organizują konkurs na wyposażenie wnętrz „nowoczesnego” mieszkania robotniczego, natomiast w okolicach połowy 1963 roku do produkcji wchodzi system segmentowy Państwa Bogusławy i Czesława Kowalskich

**Przemysł Drzewny 5/1959,  Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Wydawnictwo Czasopism Technicznych NOT

***Meble w produkcji, katalog ZPM, Poznań, 1962


Kategoria: komody

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1959

Data projektu: szacowana- 1959

Materiały: tarcica bukowa, fornir

Kraj: PRL

Projektant: Lejkowski – Leśniewski**

Producent: Krakowskie Fabryki Mebli w Krakowie

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Jakub Durakiewicz

 

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *