Cel projektu

Wiedza o historii polskiej sztuki użytkowej oraz wzornictwa przemysłowego przez wiele dekad ostatniego 150-lecia stanowiła wiedzę tajemną. Obecnie obserwujemy rozkwit świadomości polskiego konsumenta i kolekcjonera. Informacje o wzornictwie meblowym są jednak nadal rzadko rozsiane po nielicznych katalogach produkcyjnych, czasopismach, albumach wystaw oraz wśród tych, dla których są one częścią wspomnień, czasem z innej epoki.
Celem projektu cotozafotel.pl jest budowa najrzetelniejszego internetowego źródła wiedzy na temat mebli vintage/retro. Za darmo i dla każdego. Znajdziesz tu wiedzę na temat niewdrożonych projektów, mebli artystycznych i produkowanych seryjnie. Jeśli lubisz wiedzieć więcej (lub zarabiać więcej, jako kolekcjoner, handlarz, a nawet projektant), być może ta strona okaże się dla Ciebie pomocna. 🙂
Wyznacznikiem jakości cotozafotel.pl jest jakość informacji. Wszelkie podane na łamach portalu wiadomości zostają poparte opisanym i weryfikowalnym źródłem. Wyjątkiem są dane z etykiet oraz materiałów, których zdjęcia nie zostają opublikowane z uwagi na brak zgody właściciela. Materiały, na których opieram redakcję wpisów:
– katalogi mebli z epoki (w tym katalogi produkcyjne zakładów oraz instytucji, albumy wystaw, monografie spółdzielni artystycznych)
– czasopisma poświęcone kulturze, sztuce, architekturze oraz wnętrzom i przemysłowi,
– etykiety, nalepki oraz stemple i przedmioty towarzyszące meblom,
– nagrania archiwalne,

– przekazy doświadczonych kolekcjonerów wzornictwa meblowego i pasjonatów historii mebla,
– opracowania stare i współczesne.
 
Pamiętaj, że publikowane tu teksty opracowywane są przez amatora (bez wykształcenia w zakresie historii sztuki), a podawane daty i informacje najlepiej porównywać z innymi źródłami. 🙂 Jeśli jednak znalezione na cotozafotel.pl informacje uznasz za przydatne zostaw proszę komentarz, zajrzyj na instagrama @cotozafotel.pl lub skontaktuj się ze mną poprzez formularz.

Korzystanie, również komercyjne, z treści na stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem wyraźnego zakomunikowania źródła danych. W przypadku fotografii nienależących do cotozafotel.pl zgodę na ich komercyjne wykorzystanie może udzielić tylko autor lub właściciel zdjęć podpisany w dolnej części każdego z artykułów.

Korzystaj, udostępniaj, współtwórz!