Cel projektu

Wiedza o historii polskiej sztuki użytkowej oraz wzornictwa przemysłowego przez wiele dekad ostatniego 150-lecia stanowiła wiedzę tajemną. Obecnie obserwujemy rozkwit świadomości polskiego konsumenta i kolekcjonera. Informacje o wzornictwie meblowym są jednak nadal rzadko rozsiane po nielicznych katalogach produkcyjnych, czasopismach, albumach wystaw oraz wśród tych, dla których są one częścią wspomnień, czasem z innej epoki.

Celem projektu cotozafotel.pl jest stworzenie najrzetelniejszego internetowego źródła wiedzy na temat mebli vintage/retro produkowanych seryjnie (lub mających cechy takiego mebla) dla wszystkich miłośników wzornictwa, w szczególności wzornictwa polskiego.

Wyznacznikiem jakości cotozafotel.pl jest jakość informacji. Wszelkie podane na łamach portalu wiadomości zostają poparte opisanym i weryfikowalnym źródłem. Wyjątkiem są dane z etykiet oraz materiałów, których zdjęcia nie zostają opublikowane z uwagi na brak zgody właściciela. Materiały, na których opieram redakcję wpisów:

katalogi mebli z epoki (w tym katalogi produkcyjne zakładów oraz instytucji, albumy wystaw, monografie spółdzielni artystycznych),

czasopisma poświęcone kulturze, sztuce, architekturze oraz wnętrzom i przemysłowi,

etykiety, nalepki oraz stemple i przedmioty towarzyszące meblom,

nagrania archiwalne,

przekazy doświadczonych kolekcjonerów wzornictwa meblowego i pasjonatów historii mebla,

opracowania współczesne.

Jeśli znalezione na cotozafotel.pl informacje uznasz za przydatne zostaw proszę komentarz, zajrzyj na instagrama @cotozafotel.pl lub skontaktuj się ze mną poprzez formularz.

Korzystanie, również komercyjne, z treści na stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem wyraźnego zakomunikowania źródła danych. W przypadku fotografii nienależących do cotozafotel.pl zgodę na ich komercyjne wykorzystanie może udzielić tylko autor lub właściciel zdjęć podpisany w dolnej części każdego z artykułów.

Korzystaj, udostępniaj, współtwórz!