Szafa garderobiana typ 1326

Typ 1326 – krakowska nowoczesność PRLu

Komplet 1326 stanowił typową dla epoki propozycję umeblowania pokoju „dziennego” będącego jednocześnie miejscem przyjmowania gości, ale i wypoczynku domowników. Stąd należące do zestawu: tapczan, przystawka, dwa fotele lekkie, fotel „wypoczynkowy” [większy model z podłokietnikami], stół z 6 krzesłami oraz stolik.

Szafa, pomimo swoich gabarytów prezentuje się stosunkowo „nowocześnie”, a to za sprawą podziału na fronty lakierowane na czarno oraz w naturalnym kolorze forniru. Mebel podzielono na sekcje, w tym: garderobę, szafkę górną, przeszkloną półkę z wysuwanym pulpitem [!] oraz bieliźniarkę. Drobne nogi miały za zadanie unieść masywną konstrukcję ponad podłogę. Na uwagę zasługuje brak uchwytów. Zastąpiono je kompletem kluczy, bowiem wszystkie „przedziały” typu 1326 są zamykane.

Dom wygodny, jak u ślimaka*

W okresie powojennym jednym z największych problemów meblowania drobnych mieszkań był niedobór powierzchni i marnotrawstwo kubatury szaf „starego” typu.

„Trudność zagadnienia polega na tym, że średnia, tak zwana trzydrzwiowa szafa jest troszkę tylko mniejsza od typowego pokoiku, do którego usiłujemy ją wstawić.

Oczywiście przesada, faktem jest jednak, że małe wnętrze zostaje przygniecione, jakby rozsadzone ciężką obcą bryłą. Dostęp do szafy, konieczność jej otwarcia, ciągłe machanie skrzydłami jej drzwi, znakomicie utrudnia, jeżeli nie paraliżuje rozwiązania we wnętrzu innych istotnych funkcji.”*

Wejście do obiegu pierwszych, nieco bardziej topornych niż na Zachodzie segmentów szafowych [działających na zasadzie 'klocków’ o uniwersalnych wymiarach zewnętrznych) nastąpiło kilka lat po premierze typu 1326, jednak budowa widocznej wyżej szafy znacząco zwiększała funkcjonalność tradycyjnego mebla w nowych warunkach.

Datowanie

Zestaw pojawia się na zdjęciu w artykule Jana Guzery – III Targi Krajowe w Poznaniu w majowym wydaniu Przemysłu Drzewnego z 1959 roku**. W produkcji do co najmniej 1962 roku***.

 

*Książka o mieszkaniu, Jan Szymański, Instytut Wydawniczy CRZZ Warszawa, 1972; „Dom wygodny, jak u ślimaka” – nawiązanie do słów Jana Szymańskiego: „Czerpiąc jednak z doświadczenia z obserwacji natury stwierdzić możemy, jak wygodnie urządza swe mieszkanie na przykład ślimak.”.

**Przemysł Drzewny 5/1959,  Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Wydawnictwo Czasopism Technicznych NOT

***Meble w produkcji, katalog ZPM, Poznań, 1962


Kategoria: szafy

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1959

Data projektu: szacowana- 1959

Materiały: tarcica bukowa, fornir, szkło

Kraj: PRL

Projektant: Lejkowski – Leśniewski, przypuszczalnie Stanisław Lejkowski oraz Wacław Leśniewski

Producent: Krakowskie Fabryki Mebli w Krakowie

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]: wysokość [170], szerokość [180,5], głębokość [58]

Zdjęcia: Pani Monika

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] meblarstwa. Zestaw składający się z widocznej powyżej „przystawki”, szafy garderobianej, tapczanu, stolika kawowego, trzech foteli [w tym jednego „lekkiego”], stołu oraz […]

trackback

[…] ’60 przez Lejkowskiego – Leśniewskiego (imię nieznane). W skład zestawu wchodziła masywna szafa z witryną, komoda, kanapa-łoże nawiązująca bezpośrednio do stylistyki mniejszych siedzisk, stół […]