Stolik pod TV i radio typ 600-210

Stolik koronny

Szafka pod TV i radio typ 600-210 B produkowana była w okresie PRL w kilku fabrykach zrzeszonych po szyldem Przedsiębiorstw Obróbki Drzewa. Te nieduże manufaktury lokalizowano przy zakładach karnych. W części z nich do dziś pozostają ślady dawnej produkcji, jak pracownia plastyczna w Koronowie – ówczesnym zakładzie nr 7. Istniało co najmniej 9 tego typu warsztatów podlegających Zarządowi Przedsiębiorstw i Gospodarstw Pomocniczych w Warszawie.

Wersje

Istniały co najmniej dwie wersje typu 600-210. Model widoczny powyżej odznaczał się mahoniowym fornirem wykańczanym lakierem w połysku. Nogi, prawdopodobnie wykonane z buczyny, malowano na czarno. Wersja 600-210 B natomiast charakteryzowała się piękną orzechową okleiną lakierowaną na półmat lub połysk. Dodatkowo stolik produkowany w innych zakładach zyskiwał czasem nieco inne kształty poszczególnych elementów, w tym horyzontalnej łączyny nóg oraz niezaoblone blaty.

Kiedy i gdzie?

Mebel produkowano prawdopodobnie od około 1966 (etykiety) do co najmniej 1973 roku w trzech zakładach: Przedsiębiorstwie Obróbki Drzewa nr 7 w Koronowie [któremu wcześniej przydzielano numery 2 i 3], nr 6 w Potulicach i nr 8 w Rawiczu.


Kategoria: stoliki radiowe

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1973

Data projektu: szacowana – 1966

Materiały: płyta paździerzowa lub wiórowa, tarcica bukowa, fornir orzechowy lub mahoniowy

Kraj: Polska

Projektant:

Producent: Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 7 w Koronowie, Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 6 w Potulicach, Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 8 w Rawiczu

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: podziękowania dla Pani Elżbiety Kośmider

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments