Stolik T-98

Rola stolika w życiu

„Im bardziej pracowite i nerwowe staje się współczesne życie, tym ważniejsze jest pełne wykorzystanie chwil wypoczynku. Niski, wygodny fotel, umożliwiający przyjęcie półleżącej pozycji, powinien być tak ustawiony, aby zapraszał do wypoczynku przy radioodbiorniku, telewizorze, książce lub ręcznej robocie.

Obok niskich foteli wypoczynkowych i tapczanu niecelowy jest stół normalnej wysokości. Dla postawienia popielniczki, filiżanki lub odłożenia pism wygodny jest niski stolik (około 50cm), prostokątny lub opływowy. We współczesnym mieszkaniu nie ma osobnego miejsca do przyjmowania gości, współczesny salonik to kącik wypoczynkowy, służący w pierwszym rzędzie domownikom. Do tego kącika z dobrą lampą i stolikiem oprócz foteli może być włączony także tapczan i półka z książkami.”

Tak w artykule otwierającym Wnętrze Projekty Mebli 1959* Jadwiga Putowska nakreśliła zasady aranżacji miejsca wypoczynku jednocześnie wskazując w tym planie rolę bohatera tego artykułu.

Towar eksportowy

Stolik typ T-98 to pięknie fornirowany nieduży mebel prawdopodobnie o przeznaczeniu stolika okolicznościowego czyli inaczej stolika kawowego lub pomocniczego (np. „do sofy”, jak obecny w Encyklopedii typ T-46). Stanowił produkt eksportowany przez PAGED i pojawiał się w katalogach promocyjnych Agencji. Posiada lekko rozchylone bukowe toczone nogi zwieńczone blatem z płyty meblowej pokrytej fornirem. Całość wykańczano lakierem.

 

* art. Meble jako urządzenie mieszkania, Wnętrze projekty mebli 1959, Jadwiga Putowska, Wydawnictwa Czasopism Technicznych NOT, 1959


Kategoria: stoliki

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany-1965

Data projektu: szacowana- 1965

Materiały: drewno bukowe, płyta stolarska

Kraj: Polska

Projektant:

Producent:

Wykończenie: lakier

Połączenia: wpustowe, wkręty

Wymiary [cm]: 40(wysokość), 38(szerokość), 92(głębokość)

Zdjęcia: lata60-te.pl

 

Oceń proszę ten wpis. Dzięki Tobie będę wiedział, jak pisać jeszcze wartościowsze teksty!

Dziękuję!

[ratings]

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments