Stolik pod TV i radio typ 600-210 B

Karny stolik

Szafka pod TV i radio typ 600-210 B produkowana była w okresie PRL w kilku zrzeszonych po szyldem Przedsiębiorstw Obróbki Drzewa fabrykach. Te nieduże manufaktury lokalizowano przy zakładach karnych. W części z nich do dziś pozostają ślady dawnej produkcji, jak pracownia plastyczna w Koronowie – ówczesnym zakładzie nr 7 [a wcześniej 2 oraz 3]. Istniało co najmniej 9 tego typu warsztatów podlegających Zarządowi Przedsiębiorstw i Gospodarstw Pomocniczych w Warszawie.

Wersje

Istniały co najmniej dwie wersje stolika, na co oczywiście wskazywałby symbol „B”. Pomimo, że etykiety z oznaczeniem 600-210 B pojawiały się na obu modelach można względnie bezpiecznie przypuszczać, że część z nich to błędy, które nawiasem mówiąc nie zdarzały się wówczas tak rzadko. Wariant widoczny powyżej posiadał wykończenie w postaci forniru orzechowego lakierowanego na połysk lub półmat. Nogi oraz ranty blatów lakierowano na czarno. Obie płyty posiadały zaokrąglone ranty. Drugą wersję wykańczano mahoniem, bukowe nogi bejcowano na orzech lub pozostawiano w naturalnym kolorze i lakierowano bezbarwnie, rantów blatów nie zaoblano.

Kiedy i gdzie?

Mebel produkowano do co najmniej 1973 roku w trzech zakładach: Przedsiębiorstwie Obróbki Drzewa nr 7 w Koronowie [któremu wcześniej przydzielano numery 2 i 3], nr 6 w Potulicach i nr 8 w Rawiczu. Dostępna etykieta mebla powstałego w ostatnim z nich posiada najwyższy numer kolejny – 5483.

W Encyklopedii przeczytać możesz również o innych stolikach zrzeszonych Przedsiębiorstw: typ 600-204, typ 600-203 A oraz modelu 640 B.


Kategoria: stoliki

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1973

Data projektu: szacowana – 1965

Materiały: płyta paździerzowa, tarcica bukowa, fornir orzechowy lub mahoniowy

Kraj: Polska

Projektant:

Producent: Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 7 w Koronowie, Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 6 w Potulicach, Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 8 w Rawiczu

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Michał Burda

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] produkowany był przez stolarnię zlokalizowaną przy zakładzie karnym. Podobnie, jak typ 600-210 B, 600-203 A i typ 640 B mebel wytwarzano w Przedsiębiorstwie Obróbki Drzewa pod nadzorem Zarządu […]

trackback

[…] o tym samym przeznaczeniu produkowanymi w Przedsiębiorstwie są dostępne w Encyklopedii: typ 600-210 B i typ 640 […]