Krzesło tapicerowane typ JAR prod. Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy

 

 

 

Czy jest się czym JARać?

W latach 70 jasienicki zakład tradycyjnie powiązany z produkcją mebli giętych poszerzył asortyment. Pojawiły się nowe adaptacje dawnych hitów, wzory stylizowane (ciężko określić na jaki styl), a wreszcie produkty nastawione na wydajną produkcję wielkoseryjną jak model JAR.

Krzesło wydaje się być udaną próbą optymalizacji produkcji przez zmniejszenie zużycia surowca. Względem innych wzorów już powstających w Jasienicy jak model typ 200-242 zlikwidowane zostały długie tylne nogi, do których montowano oparcie. W „JARze” elementy boczne zmyślnie zmontowano w L-kształtny zespół, co może przypominać krzesło typ 299B – w jasienickim projekcie wkomponowano je jednak w konstrukcję ekonomiczniej. Niewielkie przekroje fryzów, okrojona do minimum tapicerka i charakterystyczna poprzeczka – uchwyt zaważyły na powodzeniu w dotarciu do produkcji wielkoseryjnej i rozpowszechnieniu.

Mebel trafił na rynek w wykończeniu naturalnym i barwiony na ciemno. W niektórych egzemplarzach dostrzegalne są delikatne przeszycia dzielące tapicerkę na trzy części równolegle do osi głównej krzesła. Pojawił się też wariant z wyżej umiejscowionym zapleckiem, bez poprzeczki – uchwytu. 

 


Kategoria: krzesła
Styl: modernizm
Rok produkcji: szacowany – 1974
Data projektu: szacowana – 1974
Materiały: drewno bukowe, sklejka, pianka lateksowa lub moltoprenowa
Kraj: Polska [PRL]
Projektant:
Producent: Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy
Wykończenie: emalia lub lakier chemosil
Połączenia: czopowe, wkręty
Wymiary [cm]: wysokość: 81, szerokość – 42, głębokość – 43
Zdjęcia: lata60-te.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments