Fotel B-310 Var

To, co pewne

Model B-310 Var produkowano w Zakładach Mebli Giętych w Radomsku oraz w Głuchołaskich Fabrykach Mebli. Podobnie jak w przypadku większości foteli lat ’60 ubiegłego wieku był wykonywany z buczyny. Szlachetności wykończeniu dodawano barwiąc tarcicę na orzech oraz pokrywając lakierem matowym lub w połysku. Wnętrze konstrukcji stanowił stelaż z drewna iglastego, sprężyny lejowe oraz formatka szczecinowa i moltoprenowa.

Szczątki informacji

Fotel, według informacji zawartej w broszurze reklamowej z 1968 roku, eksportowano z zakładu w Głuchołazach do „krajów zachodnich oraz w ramach kooperacji do krajów wschodnich”.1 Wszystkie odnalezione przez cotozafotel.pl ślady obecności mebla na rynku pochodzą z lat 1966 – 19682, pomimo że pierwsze wzmianki o wersji Var I wskazują na początek wcześniejszej dekady. Potwierdzenia takiej różnicy dat produkcji można doszukiwać się w zmianie gabarytów mebli. Wersja B-310 Var jest znacznie bardziej kompaktowa [mowa o różnicy kilkunastu centymetrów zarówno w szerokości, jak i głębokości mebla]. Trend pomniejszania zajmowanej przez meble powierzchni utrzymywał się do lat ’70. Zagospodarowane ekspansją meblościanek miejsce w polskich mieszkaniach powoli zaczęto wypełniać obszerniejszymi tapicerowanymi meblami wypoczynkowymi. Dziś jednak znacznie częściej odnajdywane są egzemplarze B-310 Var o powiększonej konstrukcji, bardziej zbliżonej do starszego brata. Model ze zdjęć jest przykładem takiego wzoru.

Z uwagi na podobne cechy wizualne można przypuszczać, że autorem obu modeli jest A. Dutka.

1Przemysł Drzewny 1/1966, Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Wydawnictwa Czasopism Technicznych NOT

2Katalog Meble do małych mieszkań INFORMATOR, Wydawnictwo Katalogów i Cenników, Warszawa, 1966


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1966

Data projektu: szacowana – 1966

Materiały: tarcica bukowa oraz iglasta, sprężyny lejowe, formatka szczecinowa lub moltoprenowa

Kraj: Polska [PRL]

Projektant: prawdopodobnie A. Dutka

Producent: Głuchołaskie Fabryki Mebli, Zakłady Mebli Giętych w Radomsku

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]: wysokość – 80 lub 72 (według katalogu z 1966 roku), szerokość – 60 lub 45 (według katalogu z 1966 roku), głębokość – 72 lub 50 (według katalogu z 1966 roku),  wysokość siedziska – 40 lub 36 (według katalogu z 1966 roku)

Zdjęcia: Axel Concept

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments