Krzesło typ 243/B

241, 242, 243…

Model 243 to jedno z wielu krzeseł produkowanych seryjnie przez Gościciński zakład w latach 40 i 50 u.w. Mebel, jak znaczna część oferty manufaktury, nawiązywał stylistycznie do wyrobów popularnych jeszcze przed wojną. W niepełnym katalogu Centrali Handlowej Przemysłu Drzewnego z 1948 roku pojawiają się gościcińskie krzesła o wyższej numeracji katalogowej (w domyśle zaprojektowanych później), skąd można przypuszczać, że w tym okresie mebel znajdował się już w ofercie.1

Dzięki staraniom polskich urzędników państwowych (z interwencją u samego Stalina) ciężki sprzęt znajdujący się w podwejherowskiej fabryce po II Wojnie Światowej pozostał w jej murach. Groził mu demontaż i wywiezienie przez Armię Czerwoną w ramach reparacji wojennych ponieważ zakład uznawany był za byłą własność niemiecką. Stanowiło to prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn dobrej kondycji ekonomicznej GFM już dekadę później, kiedy to fabryka rozbudowała się o kolejne gmachy: dom socjalny czy kotłownię.2 Produkty z Gościcina w okresie lat ’60 należały do najwyżej półki polskiego eksportu meblowego.

Na przełomie lat 40 i 50 część krzeseł z Gościcina powstawało równolegle z drewna bukowego oraz dębowego. Podobnie sprawa miała się z barwieniem, dostępne były krzesła „jasne oraz ciemne”. Być może dotyczyło to również „243”. Wypełnienie naturalne siedzisk spoczywało na sprężynach.

 

1katalog 1948, Centrala Handlowa Przemysłu Drzewnego, 1948, Warszawa
2100-lecie Gościcińskiej Fabryki Mebli, Zbigniew Klotzke, 1999, Gościcino


Kategoria: krzesła

Styl: art-deco

Rok produkcji: szacowany – 1948

Data projektu: szacowana – 1948

Materiały: drewno bukowe i dębowe

Kraj: Polska (PRL)

Projektant

Producent: Gościcińska Fabryka Mebli

Wykończenie: w kolorze naturalnym lub bejcy, przypuszczalnie politura

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]

Zdjęcia: Pan Waldemar Żukrowski

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments