Fotel tapicerowany Gera

29.03.2023

Gera i Ewa, klubowiczki…

Fotel klubowy to popularna dziś fraza – wytrych, która służy do określania ogółu dość niedużych foteli o zwartej i zgrabnej budowie, zwykle na statycznych, rzadziej na obrotowych nogach. Prawdopodobnie właśnie do takiego grona foteli klubowych można zaliczyć model Gera będący jednym z co najmniej kilku towarów eksportowych NRD-owskiej fabryki mebli w Waldheim.. Innym obecnym w Encyklopedii meblem pochodzącym z tej wytwórni jest model Ewa oraz wzór Olympia 1.

 

Gera(s)

Fotel, z uwagi na dużą liczbę modeli naśladowczych, łatwo pomylić z innymi o podobnej konstrukcji. Nie ustaliłem, w jakim okresie Gera po raz pierwszy zjechała z taśmy produkcyjnej, jednak podobne konstrukcje, gdzie łatwo wyróżnić sekcję siedziskowo – oparciową i dokręcane boki, produkowano w Niemczech w dużych ilościach od drugiej połowy lat 60 do końca ósmej dekady XX wieku. Dzięki Panu Miłoszowi, Czytelnikowi Encyklopedii, wiadomo że Gera znajdowała się w produkcji nie później niż od września 1966 roku.1 Najwcześniejszy znany mi ślad wzoru w Polsce to element fotorelacji Stanisława Wiktora z 1975 roku. Zdjęcia dostępne w albumie fotografa na portalu CYRYL.2

Fotel posiada zwężające się ku górze oparcie i rozszerzające w odwrotnym kierunku siedzisko. Dokręcane płyty oparć zwieńczono bukowymi podłokietnikami. Z buczyny wykonywano również toczone nogi oraz przynajmniej część szkieletu. Giętkość siedziska zapewniały sprężyny faliste.

 

1fotografia pieczątki na spodniej płaszczyźnie ramiaka siedziska
2Śrem i Manieczki w obiektywie Stanisława Wiktora 1970-1980, CYRYL


Kategoria: fotele
Styl: modernizm
Rok produkcji: szacowany – 1966 – 1975
Data projektu: szacowana – 1966
Materiały: szkielet, toczone nogi oraz podłokietniki wykonano z buczyny, w siedzisku wykorzystano sprężyny faliste
Kraj: Niemcy (NRD)
Projektant:
Producent: VEB Sitzmöbelwerke Waldheim
Wykończenie: lakier
Połączenia: wpustowe, śruby
Wymiary [cm]:
Zdjęcia: Jest Dobrze

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments