Fotel tapicerowany Gera

Gera i Ewa, klubowiczki…

Fotel klubowy to popularna dziś fraza- wytrych, która służy do określania ogółu dość niedużych foteli o zwartej i zgrabnej budowie, zwykle na statycznych, rzadziej na ruchomych nogach. Prawdopodobnie właśnie do takiego klubu foteli klubowych można zaliczyć model Gera będący jednym z co najmniej kilku towarów eksportowych NRD-owskiej fabryki mebli w Waldheim, które trafiły pod strzechy polskich domów i mieszkań. Innym obecnym w Encyklopedii meblem pochodzącym z tej wytwórni jest model Ewa oraz model Olympia 1.

Gera(s)

Fotel, z uwagi na dużą liczbę modeli naśladowczych, łatwo pomylić z innymi o podobnej konstrukcji. Nie jest całkowicie jasnym, w jakim okresie Gera po raz pierwszy zjechała z taśmy produkcyjnej, jednak podobne konstrukcje, gdzie łatwo wyróżnić sekcję siedziskowo-oparciową i dokręcane boki, produkowano w Niemczech w dużych ilościach do końca lat ’80. Najwcześniejsza jak dotąd fotografia uwieczniająca model Gera odkryta przeze mnie to element fotorelacji Stanisława Wiktora z 1975 roku. Zdjęcia dostępne w albumie fotografa na portalu CYRYL.*

Fotel posiada zwężające się ku górze oparcie i rozszerzające w odwrotnym kierunku siedzisko. Dokręcane płyty oparć zwieńczono bukowymi podłokietnikami. Z buczyny wykonywano również toczone nogi oraz przynajmniej część szkieletu. Giętkość siedziska zapewniały sprężyny faliste.

 

*Śrem i Manieczki w obiektywie Stanisława Wiktora 1970-1980, CYRYL


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany- 1975

Data projektu: szacowana- 1975

Materiały: szkielet, toczone nogi oraz podłokietniki wykonano z buczyny, w siedzisku wykorzystano sprężyny faliste

Kraj: Niemcy (NRD)

Projektant:

Producent: VEB Sitzmöbelwerke Waldheim

Wykończenie: lakier

Połączenia: wpustowe, śruby

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Jest Dobrze

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments