Fotel tapicerowany Ewa/ Köln 1

To nie ja byłam…

Fotel Ewa oraz wymieniany powyżej brat bliźniak Köln 1 to niezwykle zgrabne i wygodne meble tapicerowane. Stalowa spawana rama oraz smukłe wykręcane nogi zakończone ruchomymi stopami to cechy charakterystyczne współczesnego klasyka.

Przemysł „terenowy”

Fotel Ewa produkowano w Strzeleckich Zakładach Przemysłu Terenowego w Strzelcach Opolskich podlegających bezpośrednio Wojewódzkiemu Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Państwowego Przemysłu Terenowego w Opolu. Tego typu manufaktury stanowiły narzędzie meblarskiej gospodarki centralnie sterowanej wykonując zamówienia o „mniejszej” skali. Być może jest to jeden z powodów, dla których dziś „Ewa” jest relatywnie rzadką zdobyczą.

Za Łukaszem Kalupą (Meblarstwo w Polsce, Wydawnictwo Eint)1:

„W latach siedemdziesiątych istniał nadal i rozwijał się przemysł meblarski terenowy podlegający radom narodowym, przemysł spółdzielczy i indywidualne rzemiosło. Razem pracowały one na rynek lokalny i uzupełniały przemysł kluczowy. Za A. Burdą (szefem Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego – dop. cotozafotel.pl) można podać, iż udział w rynku meblarskim poszczególnych przedsiębiorstw był następujący: 70% – przemysł państwowy – kluczowy i pozostałe 30% – razem przemysł terenowy i spółdzielczy.”

Ponad to lata ’70 ubiegłego wieku to okres szybkiego rozwoju meblarstwa w Polsce, włączając w to zarówno eksport, jak i import. Głównym partnerem handlowym w tamtym okresie była dla nas Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD), z której importowano znaczną część towarów, również mebli. Prawdopodobnie właśnie taki był los foteli Köln 1 powstających w zakładach produkcyjnych mebli siedziskowych w Waldheim.

Fotel Ewa, podobnie jak naśladowcza wersja obrotowa [Köln 1/] posiada ramę ze spawanego drutu stalowego. Pasy tapicerskie owijano ciasno wokół szkieletu oraz przyszywano ręcznie do tkaniny obiciowej oraz drutu. Charakterystyczne metalowe nogi były zakończone gwintem ułatwiając szybki demontaż.

Datierung

Model zobaczyć można w produkcji „Revue um Mitternacht” z 1962 roku.  Za wskazanie tego źródła szczególne podziękowania dla Pana Miłosza Chmielowskiego. Najwcześniejsza relacja fotograficzna z epoki z modelem „Ewa” po wschodniej stronie Odry pojawia się w książce „Emilia. Meble, muzeum, modernizm” (rok 1971).

 

1Meblarstwo w Polsce, Łukasz Kalupa, Wyd. Eint
2Film Revue um Mitternacht, reż. Gottfried Kolditz, NRD, 1962; za wskazanie źródła szczególne podziękowania dla Pana Miłosza Chmielowskiego
3Emilia. Meble, muzeum, modernizm, wielu autorów, wyd. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2016


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1962 w NRD, w PRL prawdopodobnie późniejsza

Data projektu: szacowana – 1962

Materiały: szkielet ze spawanych prętów stalowych, pasy gumowe oraz pianka poliuretanowa, nogi stalowe kryte lakierem nitro, z gwintem

Kraj: Polska (PRL), Niemcy (NRD)

Projektant:

Producent: Strzeleckie Zakłady Przemysłu Terenowego w Strzelcach Opolskich, VEB Sitzmöbelwerke Waldheim

Wykończenie: lakier

Połączenia: spaw, gwint metalowy

Wymiary [cm]: 75 (wysokość), 41 (szerokość), 35 (szerokość siedziska), 45 (głębokość)

Zdjęcia: lata60-te.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milosch
3 lat temu

Fotel jest produkowany od pierwszej połowy lat 60 XXw, co widać w zwaistunie filmu Revue um Mitternacht z 1962.

hawwa
hawwa
4 lat temu

Znam go pod nazwą nie Fotel tapicerowany Ewa, a Fotel klubowy Ewa. I mam przyjemność mieć. Czy da się do komentarza załączyć własne zdjęcia?

trackback

[…] eksportowanych do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Były to m.in. modele: Gera, Olympia czy Köln. Szczególną popularnością cieszy się dziś ostatni z nich produkowany również, jako […]

trackback

[…] klubowy Olympia 1 o przypominającym muszlę siedzisku to brat modeli Gera oraz Köln 1 pochodzących z tej samej fabryki mebli tapicerowanych w Waldheim. Podobieństwo do wspomnianego […]