Fotel Akul II typ 300-205

Akul – nowoczesna forma za żelazną kurtyną

Fotel obrotowy Akul zaprojektowany został przez Aleksandra Kuczmę dla Lubuskich Fabryk Mebli, Zakładu Nr 1 w Świebodzinie. * Pierwsze wzmianki na temat modelu wskazują na rok 1970 i Targi Krajowe „Jesień”. ** Być może właśnie tam mebel miał swoją premierę.

Aleksander Kuczma

Urodzony w 1935 roku rzeźbiarz i projektant mebli. W latach 1958 – 1964 studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W tej samej uczelni kształcili się między innymi: Rajmund Teofil Hałas, Janusz Różański czy Bogusława i Czesław Kowalscy [wszyscy wymienieni obronili dyplomy w 1957 roku]. Wykształcenie projektanta ukierunkowało oferowane przez niego formy wykorzystujące nowoczesne materiały: żywicę poliestrową, włókno szklane czy sztywną piankę poliuretanową i formy polistyrenowe. W trakcie zawodowej kariery współpracował z Poznańskimi Fabrykami Mebli oraz zakładami w Wyszkowie [Wyszkowskie F. M.], Świebodzinie [Lubuskie F. M.], Gryfowie Śląskim i Olszynie Lubańskiej. W części z powyższych fabryk uzyskał dostęp do nowoczesnych maszyn i technologii, które wykupowano lub kopiowano z Zachodu. Światowa technologia pozwalała na tworzenie wzorów śmiałych, jak fotele KAL, Kuba czy Essex. Niestety polska gospodarka lat ’70 zaczęła dotkliwie odczuwać skutki nierentowności, a co za tym idzie znaczna część prac Kuczmy nigdy nie trafiła do polskich mieszkań, a nawet nie opuściła deski kreślarskiej.*** Jednym z nielicznych projektów wykorzystujących tworzywa sztuczne, któremu ta sztuka się udała, był model Akul formowany z polistyrenu [styropianu].

Budowa

Fotel wykonywano z formy [tzw. „skorupy”] styropianowej. Poduszkę wypełniała pianka poliuretanowa. Siedzisko wspierano stalową czarną obrotową nogą zakończoną krzyżową stopą.

 

Przemysł Drzewny 1971,  Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Wydawnictwo Czasopism Technicznych NOT

**Przemysł Drzewny 1970,  Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Wydawnictwo Czasopism Technicznych NOT

***Polski design, Irma Kozina, Wydawnictwo SBM, 2015


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1970

Data projektu: szacowana – 1970

Materiały: skorupa styropianowa, pianka poliuretanowa, stalowa obrotowa noga

Kraj: Polska (PRL)

Projektant: Aleksander Kuczma

Producent: Lubuskie Fabryki Mebli, Zakład Nr 1 w Świebodzinie

Wykończenie: lakier

Połączenia:

Wymiary [cm]: 74 (wysokość), 46 (wysokość siedziska), 69 (szerokość),  68 (głębokość)

Zdjęcia: Axel Concept

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments