Krzesło tapicerowane Muszla, proj. Hanna Lachert

Dziurawy model

Jedna z ikon polskiego designu lat ’50 czyli krzesło zaprojektowane w roku 1956 przez architektkę wnętrz i projektantkę Hannę Lachert. Stało się popularne nie tylko dzięki niedostępności, ale też ciekawej, głębokiej tapicerowanej bryle wraz z charakterystycznym „guzikiem”, choć z uwagi na nazwę krzesła spodziewać należałoby się raczej perły. Na tle innych krzeseł Spółdzielni Artystów ŁAD, dla której to projektantka pracowała do końca istnienia instytucji w 1996 roku, projekt wyróżniał się tapicerowaniem oraz komfortem użytkowania. „Ładowcy” relatywnie rzadko wykorzystywali elementy tapicerowane, jako tworzące bryłę mebla, częściej miękkie zespoły były zredukowanym wypełnieniem ram i oskrzyń. Co ciekawe mimo wielu nagród i wyróżnień, jakie w swojej karierze zdobyła Lachert, brak wśród nich trofeum za Muszlę (w roku 1956 powstały jeszcze dwa znane meble projektantki: stolik kryty szkłem oraz biurko, które nagrodzono wyróżnieniem na wystawie „XXX-lecie ŁAD-u” w warszawskiej Zachęcie).

Materiały

Architektka zawsze była zwolenniczką mebli drewnianych, stąd jej projekty wykorzystujące masyw jesionowy czy sklejkę liściastą (meble gabinetu urzędowego – 1952 r., stolik ze szklanym blatem – 1956 r., kącik dziecinny – 1952 r.1), co z uwagi na szturm tworzyw sztucznych i metalu jeszcze w latach ’50 (eksperymentalne meble Czesława Knothego, 1958 r.- fotel z laminatu poliestrowo-szklanego Romana Modzelewskiego) nie było wyborem oczywistym, choć dość popularnym. Widoczne na zdjęciach meble zostały poddane renowacji. Oryginalnie tapicerowany „guzik” został w tym egzemplarzu usunięty. W oryginale meble tapicerowano tkaniną żakardową w kolorach miodowym lub zielonym (przypuszczalnie również innych). Na ostatnim ze zdjęć widoczny jest stolik zaprojektowany w tym samym roku przez Panią Hannę.

 

1 Słownik projektantów polskich IWP


Kategoria: krzesła
Styl: modernizm
Rok produkcji: 1956
Data projektu: 1956
Materiały: drewno jesionowe
Kraj: Polska
Projektant: Hanna Lachert
Producent: Spółdzielnia Artystów ŁAD
Wykończenie: lakier
Połączenia: wpustowe
Wymiary [cm]: 76 (wysokość), 49 (szerokość), 45 (głębokość), 40 (wysokość siedziska)
Zdjęcia: lata60-te.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] hasło „muszla” zawierało pulę 33 ogłoszeń, z których tylko jedno dotyczyło „Muszli” projektu Hanny Lachert z 1956 […]