Fotel typ 360 proj. Janusz Różański (1959)

Fotel 360 jednym z pierwszych

„360” to jeden z pierwszych mebli spod ołówka Janusza Różańskiego – pracownika Przedsiębiorstwa Projektowo – Konstrukcyjnego (wkrótce również kierownika pracowni) – jednej z największych placówek zajmujących się wzornictwem w Polsce. Projektant związany przez całe życie z Poznaniem obronił dyplom na Wydziale Architektury PWSSP w 1956 roku (w podobnym czasie studia ukończyli również inni znani projektanci ze stolicy Wielkopolski – Teofil Hałas, Barabara Michałowska, Czesław Kowalski, Andrzej Jeziorkowski, w następnym roku Zenon Bączyk, Witold Gyurkowicz i Leonard Kuczma).1 W kolejnych latach zaprojektuje szereg wzorów, kompletów i rozwiązań, które znajdą swoje miejsce w produkcji seryjnej.

Występ Targowy, występy domowe, podróże zagraniczne

Fotel 360 trafił do produkcji nie później niż w 1959 roku kiedy to znalazł się na Targach Meblowych w Poznaniu. Przypuszczalnie do zatwierdzenia przez komisję kwalifikacyjną Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego doszło jedynie nieco wcześniej niż w przypadku znanego modelu typ 366. Na Targach prezentowany w towarzystwie stolika typ 696/4 oraz kanapy – łóżka typ 457 prosto ze Świebodzina. Siedziska Różańskiego stanowiły ofertę Swarzędzkich Fabryk Mebli. Już w 1961 roku projekt chętnie wykorzystywano w wyposażeniu hotelowym i mieszkalnictwie w kraju. W pokojach na wynajem Domu Chłopa w Warszawie typ 360 prezentował się obok innych mebli na rurach stalowych.2 Fotel zamawiali też odbiorcy ze wschodu.3

Zgodnie z pozyskanymi etykietami wyprodukowano co najmniej 400 egzemplarzy fotela.

Materiały i reedycja

Model dostępny był z płytowymi (płyta wiórowa wykończona fornirem) oraz tapicerowanymi podłokietnikami (bokami). Wybierano wzorzyste, ale stonowane kolorystycznie tkaniny. Metalowy stelaż mocowano do siedziska na wkręty z nacięciem prostym.

Obecnie fotel pod nazwą R360 jest ponownie dostępny w handlu za sprawą Politury. Oferta obejmuje projekt w różnych rodzajach tapicerek, z podłokietnikami w okleinie jesionowej lub orzechowej, a także tapicerowane. Nogi malowane są proszkowo.

 

1Katalog wystawy Użytkowa fantastyka lat pięćdziesiątych, Muzeum Rzemiosł Artystycznych, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, 1991
2Dom chłopa w Warszawie, Małgorzata Handzelewicz – Wacławkowa, Architektura 1/171, Warszawa, 1962
3R360, Politura, dostęp: https://pl.politura-berlin.de/sessel-r360


Kategoria: fotele
Styl: modernizm
Rok produkcji: od 1959
Data projektu: szacowana – 1959
Materiały: rura stalowa, sklejka, pianka poliuretanowa, tkanina, osłonki nóg z tworzywa sztucznego
Kraj: Polska [PRL]
Projektant: Janusz Różański
Producent: Swarzędzkie Fabryki Mebli
Wykończenie: farba lub niklowanie
Połączenia: spawane, wkręty
Wymiary [cm]: wysokość – 75, szerokość – 62, głębokość – 76
Zdjęcia: źródło: III Targi Krajowe w Poznaniu, Jan Guzera, Przemysł drzewny nr 5, maj 1959

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments