Krzesło model 290, proj. Steen Ostergaard

290 – world famous design from Knurów

Widoczne powyżej krzesło to niezwykle ciekawy przykład „zachodniego” designu produkowanego w ramach licencji w komunistycznej PRL. I to designu opartego w całości na tworzywach sztucznych. Model 290 projektu Steena Ostergaarda powstał w 1966 roku dla duńskiej manufaktury Cado. W kraju nad Wisłą produkowany w Zakładzie Tworzyw Sztucznych „Krywałd” w śląskim Knurowie.

Steen Ostergaard

Urodził się w 1935 roku w Danii. Po ukończeniu obligatoryjnej edukacji szkolnej przeszedł praktyki jako stolarz meblowy oraz rzeźbiarz.

Rozpoczął szkolenie na konstruktora mebli w renomowanej School of Arts & Crafts w Kopenhadze w 1957 roku, gdzie uzyskał dyplom z najwyższą oceną. W licznych konkursach Steen Osteergard zdobywał pierwsze nagrody. Wśród wielu znalazł się laur za wzór powstały na konkurs towarzyszący Jubileuszowi 500-lecia Duńskiego Cechu Tapicerskiego, która to praca wystawiona została w słynnym muzeum „Arts and Design” w Kopenhadze. Duńczyk został również wybrany projektantem roku 1966 „THE FURNITURE OF THE FUTURE”.

W okresie 1962 – 1966 zasilał studio legendy światowego wzornictwa, doskonałego projektanta mebli siedziskowych – Fina Juhla, a w latach 1970- 1975 współpracował z Poulem Cadoviousem znanym m.in. z projektów modułowych regałów ściennych. Od roku powstania modelu 290 prowadzi również studio sygnowane własnym nazwiskiem. Wciąż jest aktywny jako projektant.

132 sekundy

Model nr 290 stanowił pierwsze na świecie krzesło produkowane poprzez formowanie włókna szklanego wzbogaconego o nylon w jednym elemencie. Produkcja mebla trwała 132 sekundy, a oferta przewidywała różne wersje kolorystyczne przy czym barwnik dodawano do wytłaczanej masy.*

 

*ostergaard-design.com


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1970

Data projektu: 1966

Materiały: tworzywo poliamidowe oraz włókno szklane

Kraj: Polska (PRL), Dania

Projektant: Steen Ostergaard

Producent: Zakłady Tworzyw Sztucznych „Krywałd” w Knurowie

Wykończenie: lakier

Połączenia: brak, forma jednoczęściowa

Wymiary [cm]: wysokość – 81, wysokość siedziska – 45, szerokość – 52, głębokość – 52

Zdjęcia: Marta Kobylarz

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments