Fotel tapicerowany model 3023/12

Rok 2068

Zdjęcia prezentują nowoczesny, wręcz futurystyczny fotel model 3023/12 wyprodukowany przez fabrykę mebli (dokładniej: Einkaufs- und Liefergenossenschaft des sitzmöbelherstellenden Handwerks eGmbH) w Oelsie (NRD) w latach ’60 ubiegłego wieku. Internetowy agregator fotografii archiwalnych Dutsche Fothothek* prezentuje zdjęcie modelu wykonane przez Friedricha Weimera w 1968 roku- tę datę w poniższej metryce uznano za najwcześniejszą możliwą datę powstania projektu.

Fotel odznacza się bardzo nietypową kanciastą bryłą. Jego rozmiary zachęcają do wykorzystania we wnętrzach prywatnych, ale niskie osadzenie siedziska oraz surowość formy przywodzi na myśl meble wykorzystywane we współczesnych przestrzeniach biurowych. Konstrukcja została wykonana z masywu bukowego. W budowie podłokietników poza litą buczyną wykorzystano również sklejkę liściastą. Fotel spoczywa na stalowych chromowanych nogach zabezpieczonych w oryginale plastikowymi podkładkami. W odróżnieniu od egzemplarza widocznego na zdjęciach wersja z 1968 wyposażona była dodatkowo w dwie cienkie poduszki- po jednej na siedzisko i oparcie.

 

*strona Deutsche Fothothek


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany- 1968

Data projektu: szacowana- 1968

Materiały: szkielet z drewna bukowego, warstwa sprężynująca siedziska- pianka poliuretanowa na pasach parcianych lub sprężynach falistych, dla oparcia- pasy elastyczne (gumowe), sklejka, stalowe chromowane nogi

Kraj: Niemcy (NRD)

Projektant:

Producent: Einkaufs- und Liefergenossenschaft des sitzmöbelherstellenden Handwerks eGmbH (EuLdSH Oelsa)

Wykończenie: chromowanie

Połączenia: wpustowe, śruby

Wymiary [cm]: 71(wysokość), 70(szerokość), 52(szerokość siedziska), 76(głębokość), 46(głębokość siedziska), 36(wysokość siedziska)

Zdjęcia: Drewno i Tkanina

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments