Biurko proj. Jan Szafrański

Spółdzielnia RZUT

Spółdzielnia RZUT została założona w 1935 roku w Gdyni przez grupę artystów. Po wojnie, za sprawą jednego z założycieli – Józefa Kozłowskiego Spółdzielnia wznowiła działalność w Toruniu.

Według organizatorów wystawy Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935 – 1996:

Misją Spółdzielni RZUT było wyjście z produkcją artystyczną do społeczeństwa i umożliwienie licznie osiadłym po wojnie w Toruniu artystom pracę w ich zawodzie. RZUT oferował wyroby i usługi z zakresu grafiki użytkowej, architektury wnętrz (meble i projektowanie wnętrz), wystawiennictwa. Spółdzielnia zajmowała się także tkactwem, zabawkarstwem, a nawet produkcją farb artystycznych. Kolejne dekady przynosiły zmianę specyfikacji oferty. W latach 50. wraz z włączeniem Spółdzielni do Cepelii zasadniczą ofertę stanowiła produkcja mebli i ceramiki, istniały też działy tkactwa (tkaniny ubraniowe i dekoracyjne), zabawkarstwa, konfekcji, introligatorstwa. W początkach lat 60. nastąpiła zmiana asortymentu z mebli sklepowych i klubowych przestawiono się na projektowanie i produkcję mebli do mieszkań. Nowością była oferta egzemplarzy sprzedawanych jako pojedyncze, a mogących stanowić kompletne wyposażenie pokoju. Lata 70. to okres świetności regionalnych mebli z RZUT-u.

RZUT odnosił sukcesy na wystawach, przeglądach i targach – znaczną część produkcji kierowano wówczas na eksport. Po przejęciu Spółdzielni Jedność Robotnicza w 1975 roku ważnym działem produkcji stały się tkaniny.  Powstające w toruńskiej spółdzielni projekty sprzedawane były w sklepach Cepelii w całej Polsce, trafiały również za granicę i były chętnie nabywane w np. krajach skandynawskich. Po 1980 roku, mimo trudności zaopatrzeniowych i materiałowych, RZUT kontynuuje swą produkcję. Kres działalności przychodzi wraz z prywatyzacją w połowie lat 90. Nowoczesne zakłady produkcyjne przebudowane zostają na salon samochodowy, a dorobek Spółdzielni zostaje rozproszony… 20 lat później, na strychu samochodowego serwisu udaje się odnaleźć firmowe archiwum, a wraz z nim historie dziesiątek pracowników i członków Spółdzielni.1

Meble charakterystyczne

Meble powstałe w „RZUCIE” charakteryzuje prostota, często z resztą porównywana do skandynawskiej i towarzysząca jej geometryzacja kojarząca się przecież z uporządkowaniem. „RZUT” to też naturalne materiały ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie drewna jesionowego i silna więź z polskim folklorem, co widać nie tylko w designie mebli pojedynczych, ale i całych zestawów.

Współtwórcami sukcesu Spółdzielni byli utalentowani plastycy, których meble po latach cieszą się ogromną popularnością. Obok Jana Szafrańskiego byli to Czesław Knothe i Izabela Sternińska.

Biurko z możliwością regulacji szerokości w całości fornirowano jesionem. Wyposażone w szafkę z szufladą oraz półkami mogło pełnić zarówno funkcję mebla szkolnego, jak i elementu wystroju domowego biura.

1Artykuł Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935 – 1996 / wystawa TORMIAR


Kategoria: biurka

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1965

Data projektu: szacowana – 1965

Materiały: drewno jesionowe, sklejka liściasta

Kraj: Polska [PRL]

Projektant: Jan Szafrański

Producent: Spółdzielnia Pracy Przemysłu Artystycznego RZUT w Toruniu

Wykończenie: lakier bezbarwny

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]: wysokość – 70,5, szerokość – 80-114, głębokość – 50

Zdjęcia: lata60-te.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu

Jestem w posiadaniu takiego biurka i na etykiecie jako projektant widnieje Czesław Knothe.

Gosia
Gosia
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Dokładnie. Ja też na swoim mam prof. Knothe. Ciekawa jestem skąd się wzięła informacja, że to proj. Szafrańskiego…