Zydel typ Bieszczady

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

„Bieszczady” to nazwa kompletu stołowego, w którego skład wchodziły cztery zydle oraz stół. Stylizowane na regionalne wyroby z południa Polski kopiowały rozwiązania stosowane od lat przez góralskich rzemieślników. Siedziska pozbawione zostały jednak niemal wszystkich charakterystycznych dla regionu zdobień, a uproszczone meble stylizowane były znakiem charakterystycznym „Cepelii”.

Cepelia, ludowość w wielkim mieście

Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” działająca od czerwca 1949 roku stanowiła rządowe narzędzie zrzeszające i kontrolujące szeroko pojętą wytwórczość wiejską i ogólniej – artystyczną. Organizacja współpracowała z krajowymi spółdzielniami zajmującymi się produkcją przedmiotów użytkowych, jak kultowy już dziś „ŁAD”.1 Zadaniem programowym była pielęgnacja kultury regionalnej i jej adaptacja do warunków społeczności miejskiej. Pojawiające się w sklepach Cepelii wyroby stanowiły dzieła spółdzielni zrzeszonych lub rzemieślników, którym zlecano ich wykonanie. Z perspektywy regionalnych wytwórców produkty oferowane przez Spółdzielnię były bezlitośnie upraszczane, czego przyczyny należy w pierwszej kolejności szukać w ograniczeniach ekonomicznych podmiotu, ale i kiepskich warunkach polskiego rynku mebli.

Ślady ŁADu

Zestaw wyprodukowano dla Cepelii przez Spółdzielnię Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „MEBLART” mieszczącą się w Kłodzku przy ulicy Słowackiego 5. Według portalu polska-org.pl zakład został przekształcony w 1975 roku z istniejącej tam od 29 lat [1946] stolarni Spółdzielni „ŁAD”, w której pracowali m.in znani polscy projektanci: Olgierd Szlekys i Władysław Wincze.2 W Encyklopedii przeczytasz o jednym z ich wspólnych projektów.

 

1Wytwórcy ludowi między własnym środowiskiem a „Cepelią”, Maria Woźniak, 1982

2Słownik Projektantów Polskich IWP


Kategoria: krzesła

Styl: regionalne

Rok produkcji: szacowany – 1975

Data projektu: szacowana – 1975

Materiały: masyw jesionowy lakierowany

Kraj: Polska (PRL)

Projektant:

Producent: Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „MEBLART”

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Pani Marta

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments