Szafa typ 105 A prod. Krakowskie Fabryki Mebli 

S jak solidna

Szafa typ 105 A należała do wyrobów przeznaczonych dla bardziej tradycyjnych domów i raczej starszych odbiorców. Według katalogu Meble w produkcji 1962 takie propozycje nadal pojawiały się, choć już pod postacią innych modeli, konkretnie typów 103 oraz 104.1 Na początku lat 60 były to już jednak w nowoczesnym mieszkalnictwie konstrukcje zapóźnione, uzasadnione przez wpływ niemieckiej okupacji na polską gospodarkę.

Mebel wykonano w całości z drewna (lub też materiałów drewnopochodnych, jeśli elementy płytowe powstawały z płyty wiórowej). Powierzchnie zewnętrzne widoczne fornirowano orzechem, a we wnętrzu znajdziemy brzozę lub olchę.

Projektanci zastosowali okucia podobne do tych mocowanych jeszcze przed Wojną. Mosiężne łączniki ścian bocznych i wieńców umożliwiały transport w postaci rozłożonej. Skrzydła drzwi wieszano na zawiasach taśmowych. Lewe skrzydło części garderobianej można było zaryglować zasuwkami na dole i u góry, a zamki były widoczne od frontu jedynie za sprawą dziurek na klucz.

Meble skrzyniowe z Krakowskich Fabryk Mebli w następnych latach znane będą z czarnych lakierowanych frontów, jak w przypadku zestawu 1326. Zostaną też podniesione z podłogi przy pomocy smukłych nóg, a ich konstrukcja zostanie odchudzona.

 

 

 

1 Meble w produkcji 1962, Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego, 1962


Kategoria: szafy
Styl: modernizm
Rok produkcji: 1956
Data projektu: szacowana – 1950
Materiały: drewno bukowe (nogi) i iglaste (płyty) lub płyta wiórowa / wiórowo – paździerzowa (płyty), sklejka olchowa lub brzozowa, okucia stalowe lub mosiężne
Kraj: PRL
Projektant:
Producent: Krakowskie Fabryki Mebli
Wykończenie: przypuszczalnie lakier lub politura, na zdjęciach wykończenie lakierobejcą – nieoryginalne
Połączenia: łączniki mechaniczne (inne połączenie metalowe)
Wymiary [cm]: wysokość – 180, szerokość – 180, głębokość – 58
Zdjęcia: Pani Beata

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments