Stolik kawowy IKEA Lack

Stolik kawowy IKEA Lack, 1980, 45x55x55

Od długopisu, przez sofę…

Historia IKEI to historia z tych od zera do milionera. Ingvar Kamprad, założył przyszłego kolosa, jako siedemnastolatek i zaczynając od sprzedaży drobnych przedmiotów, jak długopisy czy portfele, rozwijał go dodając z biegiem lat do oferty kolejne produkty. Wcześnie też do głównych założeń przyjął niską cenę sprzedawanych artykułów. Na zaprezentowany z początkiem lat ’80 stolik z serii Lack bezpośredni wpływ miało kilka historycznych decyzji podjętych w szwedzkim koncernie. W 1956 zaadaptowany został rozwinięty już przez Thoneta system wysyłki oraz montażu mebli przez klienta. Takie produkty transportowano w formie płaskich paczek, tzw. flat-pack. Choć na długo przed Lack, dotyczyło to również stolika – modelu Lövet. Kolejnym krokiem milowym stało się wdrożenie do produkcji tworzyw drewnopochodnych w 1968 roku. Rok później zaprezentowana została sofa Privat autorstwa projektanta Ake Fribrytera. Posiadała wykonane z płyty wiórowej oskrzynienie wykończone białym laminatem. Kolejne lata przyniosą zastosowanie innych tworzyw drewnopochodnych. 1

…aż po stolik Lack

Pod koniec lat ’70 IKEA posiadała w ofercie szereg stolików mniej lub bardziej kawowych. Do serii poprzedzających „Lack”, a najbardziej zbliżonych do niej formą, można zaliczyć Ingo oraz Stabil.2 Obie jednak o znacznie większych wymiarach blatów oraz wykonane z litej sosny. Wreszcie swoją premierę, prawdopodobnie w roku 1980 lub 1981, ma stolik kawowy IKEA Lack. Początkuje on całą serię produktów, do której należy również półka wprowadzona do obrotu w roku 1982.3 Niezwykłość „Lack” zawdzięcza temu, co na ogół niewidoczne, a więc wewnętrznej budowie. Zapożyczona z technologii produkcji drzwi płyta komórkowa stała się podstawą konstrukcji stolika.4 Pomiędzy dwie płyty pilśniowe, współcześnie o grubości zaledwie około 4mm, wklejana jest trójwymiarowa struktura z papieru (dawniej przypuszczalnie z kartonu). Oczka siatki, jaką tworzą sklejone ze sobą w odpowiedni sposób paski papieru, przybierają kształt plastra miodu lub ciasno upakowanych soczewek. Pozwala to na osiągnięcie wymaganej wytrzymałości przy zastosowaniu tak delikatnego tworzywa. Części elementów mających kontakt z innymi wypełniane są płytą wiórową lub pilśniową. Montaż nóg do płyty roboczej następuje z użyciem obustronnych wkrętów dołączanych w komplecie. Takie wzornictwo pozwoliło na osiągnięcie niezwykle niskiej masy mebla przy jednoczesnym zachowaniu znacznych gabarytów poszczególnych elementów. W IKEI rozpoczęła się era mebli, których konstrukcja opiera się na papierze i płytach drewnopochodnych.

Tanio i dobrze

Lack to jedynie pierwiosnek większej strategii firmy. W latach ’80 IKEA postawiła na wdrożenie podejścia „low-cost, high-quality” poprzez rozbudowę sieci 30 siedzib na całym świecie zajmujących się kontaktem z regionalnymi dostawcami. Fabryki otrzymywały techniczne wsparcie szwedzkiego producenta oraz środki i wiedzę konieczne do osiągnięcia wymaganej jakości. Głównym czynnikiem doboru dostawcy była ekonomia, a więc koszt wytworzenia produktu. Ta ciekawa hybryda centralizacji zarządzania jakością i decentralizacji produkcji pozwalała i pozwala nadal na wytwarzanie artykułów nawet o kilkadziesiąt procent taniej niż konkurencja.

 

1 ikea.com (about) [link]
2 Katalog IKEA  1978, str. 56 [link]
3 Katalog IKEA  1980, okładka [link]
4 Artykuł biznesmeblowy.pl,  Płyty komórkowe istotną alternatywą w meblarstwie [link]


Kategoria: stoliki kawowe
Styl: modernizm
Rok produkcji: od 1980 – 1982
Data projektu: szacowana – 1980
Materiały: płyta pilśniowa, papier, płyta wiórowa, okleina sztuczna
Kraj: Szwecja
Projektant:
Producent:
Wykończenie: lakier
Połączenia: wkręty
Wymiary [cm]: wysokość – 45, szerokość – 55, głębokość – 55
Zdjęcia: IKEA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments