Półka z zestawu / kompletu Basia prod. ZEFAM

Basia, ZEFAM, Niemieckie miasta

Półka należała do kompletu kuchennego (lub też zestawu czyli grupy mebli projektowanych osobno) o nazwie Basia. Miejscem produkcji był żukowski ZEFAM.

Producentem był zakład w Żukowie pod Nowym Miasteczkiem, czwarty oddział ZEFAMu (trzeci znajdował się w Nowym Miasteczku) czyli Zielonogórskich Fabryk Mebli. Nazwa ZEFAM funkcjonowała począwszy od lat 1962 – 1974 (nie udało mi się dotrzeć do precyzyjnej daty).

Obok półki, w skład kompletu wchodził przypuszczalnie kredens z przeszkloną nadstawką ze szprosami (rodzaj wzmocnienia lub element zdobniczy w postaci kraty, w tym przypadku z listewek dębowych) i frezowanymi frontami. Możliwe, że znajdował się tam również stół rozkładany z toczonymi nogami. ZEFAM od około połowy lat 70 do końca działalności produkował meble dębowe o nazwach pochodzących od niemieckich i austriackich nazw geograficznych. Część z nich odpowiada stylistycznie widocznej wyżej półce, możliwe więc było kombinowanie (zestawianie) elementów wystroju.

Jest to mebel regionalizowany i wykonany z fornirowanej płyty wiórowej (ścianki boczne) oraz listew i gałek dębowych. Wykorzystano charakterystyczne dla konstrukcji wiejskich połączenia klinowe.

 

Kluczowe informacje zawdzięczam Pani Blance Bobryk. 🙂 Pozostałe informacje pochodzą z odnalezionych etykiet wyrobów zakładu.

 


Kategoria: półki

Styl: regionalne

Rok produkcji: szacowany – 1975

Data projektu: szacowana – 1975

Materiały: płyta wiórowa oklejana fornirem dębowym, drewno dębowe

Kraj: Polska [PRL]

Projektant:

Producent: Zielonogórskie Fabryki Mebli ZEFAM

Wykończenie: lakier

Połączenia: kołkowe, klinowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Blankownia, Pani Blanka Bobryk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments