Stolik pod radio typ 600-203 A

Lato z radiem

Zaprojektowany w latach ’60 ubiegłego wieku stolik pod radio typ 600-203 A to jeden z najpopularniejszych obecnie mebli tego typu. Prosta forma, lekkość konstrukcji oraz orzechowy fornir kryty lakierem na wysoki połysk to jego cechy charakterystyczne.

Numery

Projekt powstał i został wdrożony jeszcze w latach ’60. Uzyskane przez cotozafotel.pl etykiety zakreślają lata produkcji na co najmniej 1965- 1972. Bezpośrednim organem nadzorczym fabryki był Zarząd Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych Przedsiębiorstw i Gospodarstw Pomocniczych Warszawa jednak za wdrożenie produktu na rynek odpowiadał ZPM. Branżowy aparat gospodarki centralnie sterowanej w postaci Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego stosował zewnętrzną [pozafabryczną] numerację projektów wprowadzanych do produkcji. Dwuczłonowy system numeracji przyjęty prawdopodobnie z początkiem lat’ 60 identyfikował kategorię stołów i stolików (w tym tzw. stoliki okolicznościowe/ pomocniki, stoliki pod radio, kawowe) poprzez pierwszy człon w zakresie numerów 600-699. Wyjątki stanowiły meble produkowane (przynajmniej pierwotnie) na potrzeby zestawów oraz te z nazwami własnymi, jak np. 'stół rozsuwany i podwyższany „Kombina”’.1

Modelami o tym samym przeznaczeniu produkowanymi w Przedsiębiorstwie są dostępne w Encyklopedii: typ 600-210 B i typ 640 B.

Zakład

Produkcja fornirowanych stolików radiowych odbywała się w latach ’50, ’60 oraz ’70 przy działającym do dziś Zakładzie Karnym w Koronowie. Jednostka otrzymała wówczas nazwę Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 7. Tablica zawieszona na ścianie budynku informuje o szczególnie ciemnym fragmencie historii tego miejsca.

„W tym zakładzie karnym, w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-45 i w okresie dyktatury komunistycznej do 1956 r. torturowano naszych patriotów. Hańba i męka należą do przeszłości, zaś odzyskana wolność i nadzieja wyznaczają naszą przyszłość.”

 

1Meble do małych mieszkań INFORMATOR, Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego, Wydawnictwo Katalogów i Cenników, Warszawa, 1966


Kategoria: stoliki

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1971

Data projektu: szacowana – 1971

Materiały: drewno bukowe, fornir orzechowy, płyta stolarska z drewna iglastego

Kraj: Polska

Projektant:

Producent: Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 7 w Koronowie

Wykończenie: lakier

Połączenia:

Wymiary [cm]: 71 (wysokość), 62 (szerokość), 32,5 (głębokość)

Zdjęcia: lata60-te.pl