Krzesło z Domu Rzemiosła w Warszawie

Nieznany

Poniższy wpis jest podwójnie nietypowy. Nie tylko stanowi kontynuację serii tekstów poświęconych meblom rzadkim i prototypowym, ale i o jego głównym bohaterze wiadomo naprawdę niewiele. Wpis powstał więc nie tyle po to, by informować, ale być może przyczynić się do uzupełnienia informacji o projekcie ze zdjęć.

W numerze czasopisma Architektura z 1950 roku1 Czesław Knothe, uznany architekt, projektant i plastyk, dokonał krytycznej oceny nowego wnętrza gmachu Domu Rzemiosła przy ulicy Miodowej 14 w Warszawie. Reportaż uzupełniony został o fotografie części wystroju ukazując m.in. fragment jadłodajni z ladą bufetu, stolikami i ustawionymi wokół nich w czwórki krzesłami. Mebel wyraźnie nawiązuje do tradycji rzemieślniczych ludowego meblarstwa. Dyskusyjna ergonomia stolarskiej bryły schodzi na drugi plan w obliczu niezwykle ciekawej, płynnej formy zespołu siedziskowo-oparciowego. Boczne, wspierające zaplecek elementy, klejono. Nogi prawdopodobnie wpuszczono w podstawę siedziska (czop – gniazdo), jak miało to miejsce w tradycyjnych wiejskich zydlach. Przypuszczalnie mebel wykonano z drewna iglastego.

Autorstwo projektu oraz wytwórca wzoru nie są znani.

1Architektura 1950/5/6, artykuł Dom Rzemiosła przy ulicy Miodowej, Czesław Knothe, Organ Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, 1950


Kategoria: krzesła

Styl: regionalny

Rok produkcji: szacowany – 1950

Data projektu: szacowana – 1950

Materiały: przypuszczalnie – drewno iglaste

Kraj: Polska [PRL]

Projektant: nieznany

Producent: nieznany

Wykończenie:

Połączenia: przypuszczalnie – czopowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: źródło 1

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments