Krzesło tapicerowane proj. Czesław Knothe

Krzesło

Krzesło wyprodukowane na początku lat ’70 ubiegłego wieku przez Spółdzielnię Pracy Przemysłu Artystycznego RZUT w Toruniu przywodzi na myśl konstrukcje lekkich krzeseł składanych. Za projektem tej nietypowej formy stoi utalentowany plastyk Czesław Knothe.

Dostępne etykiety wskazują na produkcję od początku 1970 roku, jednak niepotwierdzone internetowe źródła wskazują wcześniejsze o kilka lat daty.

Spółdzielnia RZUT

Spółdzielnia RZUT została założona w 1935 roku w Gdyni przez grupę artystów. Po wojnie, za sprawą jednego z założycieli – Józefa Kozłowskiego Spółdzielnia wznowiła działalność w Toruniu.

Według organizatorów wystawy Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935 – 1996:

Misją Spółdzielni RZUT było wyjście z produkcją artystyczną do społeczeństwa i umożliwienie licznie osiadłym po wojnie w Toruniu artystom pracę w ich zawodzie. RZUT oferował wyroby i usługi z zakresu grafiki użytkowej, architektury wnętrz (meble i projektowanie wnętrz), wystawiennictwa. Spółdzielnia zajmowała się także tkactwem, zabawkarstwem, a nawet produkcją farb artystycznych. Kolejne dekady przynosiły zmianę specyfikacji oferty. W latach 50. wraz z włączeniem Spółdzielni do Cepelii zasadniczą ofertę stanowiła produkcja mebli i ceramiki, istniały też działy tkactwa (tkaniny ubraniowe i dekoracyjne), zabawkarstwa, konfekcji, introligatorstwa. W początkach lat 60. nastąpiła zmiana asortymentu z mebli sklepowych i klubowych przestawiono się na projektowanie i produkcję mebli do mieszkań. Nowością była oferta egzemplarzy sprzedawanych jako pojedyncze, a mogących stanowić kompletne wyposażenie pokoju. Lata 70. to okres świetności regionalnych mebli z RZUT-u.

RZUT odnosił sukcesy na wystawach, przeglądach i targach – znaczną część produkcji kierowano wówczas na eksport. Po przejęciu Spółdzielni Jedność Robotnicza w 1975 roku ważnym działem produkcji stały się tkaniny.  Powstające w toruńskiej spółdzielni projekty sprzedawane były w sklepach Cepelii w całej Polsce, trafiały również za granicę i były chętnie nabywane w np. krajach skandynawskich. Po 1980 roku, mimo trudności zaopatrzeniowych i materiałowych, RZUT kontynuuje swą produkcję. Kres działalności przychodzi wraz z prywatyzacją w połowie lat 90. Nowoczesne zakłady produkcyjne przebudowane zostają na salon samochodowy, a dorobek Spółdzielni zostaje rozproszony… 20 lat później, na strychu samochodowego serwisu udaje się odnaleźć firmowe archiwum, a wraz z nim historie dziesiątek pracowników i członków Spółdzielni.

Czesław Knothe

Czesław Knothe (ur. 26.10.1890 w Garłówce, zm. 26.09.1985 w Warszawie) – architekt wnętrz, projektant mebli i autor aranżacji wystaw, jeden z członków, a od 1939 roku również dyrektorów legendarnej Spółdzielni Ład. Nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, współpracownik Pracowni Doświadczalnej BNEP – protoplasty Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Autor drobnych przedmiotów użytkowych, ale przede wszystkim mebli, w tym mebli dziecięcych, a także projektant wnętrz. Wielokrotnie nagradzany za działalność zawodową.2

 

1Artykuł Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935 – 1996 wystawa TORMIAR, miejsce wystawy: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, kuratorzy: Marta Kołacz i Cezary Lisowski, 13 czerwca – 18 października 2015

2Słownik Projektantów Polskich


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1970

Data projektu: szacowana – 1970

Materiały: drewno liściaste, gięta sklejka, śruby

Kraj: Polska [PRL]

Projektant: Czesław Knothe

Producent: Spółdzielnia Pracy Przemysłu Artystycznego RZUT w Toruniu

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe, śruby

Wymiary [cm]: wysokość – 72, wysokość siedziska – 42, szerokość – 42, głębokość – 50

Zdjęcia: Jest dobrze Pracownia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments