Krzesło tapicerowane, rok 1945-1950

Geneza

Krzesło tapicerowane o stylistyce wyraźnie wskazującej na zaprojektowanie w pierwszej połowie XX wieku. Założenie można uznać za zasadne z uwagi na produkcję bliźniaczego modelu w działającej do końca II Wojny Światowej, a powstałej w 1913 roku radomszczańskiej fabryce Ksawery Wünsche i S-ka * produkującej głównie siedziskowe meble gięte. Od 1945 roku wraz z byłym zakładem Thonet- Mundus (zobacz również krzesła: Thonet nr 13, Thonet nr 56) fabryki poddano stopniowej nacjonalizacji. Pierwotnie wznowiły działalność w „wolnym” kraju pod zarządem publicznym by w 1948 roku stać się własnością państwa. Wtedy też przemianowano ich nazwy na Fabryka Mebli Giętych Nr 1 (dawny Thonet- Mundus) oraz Fabryka Mebli Giętych Nr 2 (dawny Ksawery Wünsche i S-ka). Z chwilą uzależnienia zakładów od tworzących się struktur zarządczych przemysłu meblowego w postaci Generalnego Zarządu Przemysłu Drzewnego podlegającego Ministerstwu Przemysłu i Handlu** projekty należące do poszczególnych fabryk zostały przejęte przez Zarząd i mogły być rozdzielane dowolnie, choć niewątpliwie na decyzje wpływ miały względy zasobowe, sprzętowe, kadrowe i inne, ekonomiczne. Być może właśnie w taki sposób model krzesła widoczny na zdjęciach trafił do radomszczańskiej Fabryki Mebli Giętej Nr 1, gdzie opuścił halę produkcyjną w latach 1945-1950.

Budowa

Egzemplarz widoczny na nielicznych zdjęciach różni się od wyrobu przedwojennego przede wszystkim kolejnością ułożenia dwóch ozdobnie wyciętych ze sklejki elementów oparcia- w wersji z 1938 roku 'zamienione’ były one miejscem. Gięte elementy oraz sposób łączenia tylnych nóg z ramą siedziska zdradzają pochodzenie z zakładu o przedwojennej tradycji produkcyjnej mebli giętych.

 

Polskie meble 1918-1939 forma- funkcja- technika, Anna Kostrzyńska- Miłosz, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 2005

** Meblarstwo w Polsce, Łukasz Kalupa, Wydawnictwo Eint


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1945

Data projektu: szacowana – 1938

Materiały: gięte drewno bukowe, sklejka liściasta, nity stalowe

Kraj: Polska

Projektant:

Producent: Fabryka Mebli Giętych Nr 1- Radomsko

Wykończenie: politura

Połączenia: wpustowe, śrubowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: rzeczy od-nowa, Monika Hornung

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments