Krzesło stolarskie Thonet nr 131

14.06.2018

Thonet, szczęśliwa 13

Gięte krzesłoDokładny okres powstania krzesła nie jest pewny. Prawdopodobnie jednak został wyprodukowany w jednym z radomskich zakładów: Gebruder Thonet (założony przez synów Michaela Thoneta), Thonet-Mundus (fuzja rywalizujących austriackich koncernów, doszło do niej w 1923 lub 1924 roku), Wüscnhe i S-ka lub w „Mazovii” zamkniętej jeszcze w 1939 roku. Wszystkie zajmowały się produkcją mebli giętych. Nie można również wykluczyć wyprodukowania mebla w jednym z dwóch wymienionych powyżej a przetrwałych wojnę oraz znacjonalizowanych w 1945 roku zakładów – Fabryce Mebli Giętych Nr 1 lub FMG Nr 2. Nieuwieczniony na zdjęciach frez znajdujący się w spodniej części podłokietnika wskazuje na wykorzystanie charakterystycznej listwy oparciowej ze sklejki liściastej wyciętej w kształt liścia/ wachlarza. Taki element stosowano w późniejszych wyrobach połączonych już Fabryk, stosuje się go do dziś w wyrobach FAMEGu, ale i TON- jednej z trzech marek działających na licencji Gebrüder Thonet. Może to oznaczać, że ten element ewoluował z oryginalnych pięciu szczebli, jak w produkowanym od około 1901 roku krześle lub widoczny na zdjęciach egzemplarz nie stanowi wyrobu Thonet Mundus. Innym brakiem jest fragment oparcia mocowany na szczycie podłokietnika.

Budowa

Sfotografowany Przedmiot został poddany stylizacji. W stanie oryginalnym był on lakierowany lub politurowany, drewna nie barwiono. W zależności od kopii okrągły pałąk stabilizujący konstrukcję mocowano do nóg wkrętami lub śrubami, jak widoczne jest to powyżej. Połączenia wpustowe łączą parę przednich nóg z obręczą siedziska, parę tylną z giętym podłokietnikiem. Nr 13 w całości wykonano z masywu bukowego uzupełnionego okrągłą, czasem tłoczoną, sklejką siedziska.

Brat Thonet

Model nr 3 stanowiący wariant giętego krzesła gabinetowego zdradza podobieństwo formy do numeru 13. Pojawiający się po raz pierwszy w 1866 roku1a protoplasta różnił się od niego przede wszystkim nieco większym, pasującym do mebla biurowego, wyplatanym siedziskiem. Oparcie wysunięte zostało do przodu wymuszając prostszą, bardziej kontrolowaną postawę i mimo względnie niedużej wygody forma modelu była z czasem wielokrotnie kopiowana.

W Encyklopedii przeczytasz również o modelu nr 56.

 


1a
w „Polskie meble 1918-1939 Forma- Funkcja- Technika” nazywane „fotelem do biurka Nr 13/6013”
1aPolskie meble 1918-1939 forma- funkcja- technika, Anna Kostrzyńska- Miłosz, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 2005


Kategoria: krzesła
Styl: Thonet
Rok produkcji:: szacowany – 1935
Data projektu: szacowana – 1901
Materiały: sklejka, drewno bukowe
Kraj: Polska (II RP) lub (PRL)
Projektant: August i Karol Thonet
Producent: Thonet Mundus lub Wünsche i S-ka lub „Mazovia” lub FMG Nr1/ Nr2
Wykończenie: lakier lub politura
Połączenia: wpustowe, śruby, wkręty
Wymiary [cm]:
Zdjęcia: Nie lada ława

 

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] meble gięte. Od 1945 roku wraz z byłym zakładem Thonet- Mundus (zobacz również krzesła: Thonet nr 13, Thonet nr 56) fabryki poddano stopniowej nacjonalizacji. Pierwotnie wznowiły działalność w […]