Krzesło stolarskie obrotowe Casala (1954)

Niedaleko pada krzesło od podeszwy

Casala to niemiecka (dziś mająca siedzibę w Culemborg w Holandii) firma ze stuletnią tradycją produkcji przedmiotów z drewna. Założona w 1917 roku przez Carla Sasse w okręgu Lauenau (Ca – Sa – La) rozpoczynała z dużym zakładem wytwarzającym drewniane podeszwy do butów. „W niedługim czasie Casala skupiła się na produkcji mebli z drewna, a później również metalu i wyrobów tapicerowanych” – podaje strona producenta.

Das Design

Wraz z zakończeniem II Wojny Światowej we wszystkich europejskich krajach dotkniętych konfliktem stopniowo odradzał się przemysł, ale i demografia. Ten złoty czas dla producentów produktów przeznaczonych dla dzieci oraz szkół pozwolił Casali na dotarcie ze swoimi meblami do ogromnej liczby odbiorców. Należało produkować dużo i solidnie, ale nie przeszkodziło to projektantom producenta w stworzeniu mebla ergonomicznego, pięknego w swojej prostocie i stanowiącego doskonałą bazę pod późniejsze modyfikacje

Widoczny na zdjęciach egzemplarz wyprodukowano w połowie 1954 roku. Informacji na temat okresu produkcji modelu są skąpe i pozyskane głównie z dostępnych w Internecie stempli producenta oraz logo, które Casala umieszczała na swoich produktach. Pomocnym okazało się również porównanie oficjalnych logotypów firmy i ich zmian w czasie dostępne w formie grafiki na stronie Casali. Stąd wiadomo, że stylizowana na odręczną forma zapisu nazwy firmy była wykorzystywana od 1942 roku.

Geneza

Prawdopodobnie omawiany typ nie stanowił pierwszej wersji linii lub był produkowany równolegle z bardziej masywnym oraz prostszym odpowiednikiem. Różnił się brakiem profilowania siedziska, listew bocznych oraz pionowych wsporników oparcia. Ponad to odznaczał się grubszymi, zwężającymi się ku dołowi 4 nogami. Oparcie znajdowało się pod kątem zbliżonym do prostego w stosunku do siedziska. Bliźniaczy natomiast pozostał sposób mocowania łożyska oraz sposób łączenia listew bocznych z frontem (wczep prosty) i mocowania oparcia (nity). Emblemat widoczny powyżej (dziecko siedzące na krześle wskazujące lub piszące wyraz „Casala”) łączy oba modele i może wskazywać na początek produkcji jeszcze w trakcie II Wojny Światowej.

Szybciej i taniej

Naturalną ewolucją krzesła było usunięcie czasochłonnej w produkcji drewnianej obudowy łożyska na wykonywaną z giętej blachy stalowej i mocowanej do bukowych nóg przy użyciu nitów. Tak zbudowane egzemplarze wskazują na produkcję od 1964 roku (najnowszy znaleziony stempel – sierpień). Ułatwieniem w identyfikacji jest również fakt, że w tym roku Casala zaproponowała nowy logotyp, którym oznaczała swoje produkty.

Uproszczoną wersję krzesła produkowano do co najmniej 1974 roku. Zastosowano w niej grubą i znacznie szerszą sklejkę siedziska dominującą wygląd mebla. Kształt nóg zmienił się z wyraźnie zaokrąglonego (niemal w formie 2 przecinających się w szczycie paraboli) na zdecydowanie bardziej prosty. Większy ich rozstaw z pewnością umożliwiło zastosowanie wytrzymałej na odginanie blachy stalowej, jako łączyny. Wersja z 1974 roku oraz biurko szkolne Casali z 1970 roku również do znalezienia w Encyklopedii.

 


Kategoria: krzesła
Styl: modernizm
Rok produkcji: szacowany- 1954
Data projektu: szacowana- 1942
Materiały: sklejka liściasta, tarcica bukowa lakierowana bezbarwnie, nity stalowe, łożysko stalowe
Kraj: NRD
Projektant:
Producent: Casala
Wykończenie: lakier
Połączenia: wpustowe, nitowe, wczepowe
Wymiary [cm]: nieznane, zależne od wersji [produkowane dla dzieci w różnym wieku i o różnym wzroście]
Zdjęcia: Jest Dobrze

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Encyklopedii znaleźć można również krzesła szkolne Casala z 1954 oraz 1974 […]