Krzesło stolarskie obrotowe Casala (1974)

Hit produkcji

Szkolne krzesło obrotowe Casali to przykład prawdziwie „komercyjnego”1 hitu. Ewoluujące przez lata krzesło produkowano co najmniej przez dwie dekady (1954-1974), na co wskazują pozyskane stemple producenta. Model z 1954 roku jest obecny w Encyklopedii. Obok produktów VS oraz Flötotto szkolne meble Carla Sasse były powszechnie znane za naszą zachodnią granicą. Wszystkie trzy przedsiębiorstwa działają do dziś.

Budowa

Widoczne na zdjęciach krzesło obrotowe zaprojektowano dla dzieci o wzroście około 130 cm. Wygląd modelu zyskał z czasem na lekkości, dzięki wykorzystaniu grubej (8mm) sklejki z forniru liściastego i blaszanego mocowania nóg. Oba te zabiegi pozwoliły na oszczędność materiału [rezygnacja ze stosowania większości połączeń stolarskich] i przyspieszenie procesu produkcji.

Mebel został wykonany z tarcicy bukowej lakierowanej bezbarwnie i giętej sklejki liściastej. Osią konstrukcji, dosłownie i w przenośni, jest metalowy mechanizm obrotowy z łożyskiem. Blacha stalowa mocująca nogi oraz profilowane oparcie przytwierdzano z wykorzystaniem nitów.

W Encyklopedii obecna jest również ławka szkolna Casala z 1970 roku.

 

1znaczna część historii modelu przypada na okres istnienia komunistycznej NRD, natomiast przypuszczalnie pierwowzór powstał w trakcie II Wojny Światowej lub tuż po niej


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1974

Data projektu: szacunkowa – 1970

Materiały: sklejka, drewno bukowe, blacha stalowa

Kraj: Niemcy (NRD)

Projektant:

Producent: Casala

Wykończenie: lakier

Połączenia: nitowe

Wymiary [cm]:

ZdjęciaDrewno i Tkanina

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Encyklopedii znaleźć można również krzesła szkolne Casala z 1954 oraz 1974 […]

trackback

[…] z pewnością umożliwiło zastosowanie wytrzymałej na odginanie blachy stalowej, jako łączyny. Wersja z 1974 roku dostępna jest w […]