Krzesło siatkowe proj. Henryk Sztaba

Nowoczesne siatkarstwo

Krzesło siatkowe zaprojektowane w 1968 roku przez Henryka Sztabę stanowi dziś prawdopodobnie najbardziej znany model tego typu mebla w kraju. Wzór powstał na zlecenie PSS „Społem” i stał się krzesłem wykorzystywanym w szczególności poza wnętrzami – w kawiarniach czy ogródkach.

Historia produkowanych seryjnie mebli siedziskowych wykonanych z drutu zdaje się nie być długa. W drugiej połowie lat ’50 duński duet Cees Braakman i Adriaan Dekker (Braakman & Dekker) zaprojektował model w całości wykonany z drutu o charakterystycznym muszlowatym oparciu. Co ciekawe w podobnym okresie – 1955 roku* Czesław Knothe stał się autorem krzesła oraz fotela wykonanego w podobnej technologii.

Przyczyna sukcesu

Krzesło Henryka Sztaby oferowało ergonomię i przyciągające wzrok wzornictwo przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ekonomicznych. Do budowy modelu wykorzystano dostępne dla ówczesnego przemysłu materiały [niekoniecznie z resztą wykorzystywane w branży meblarskiej]: drut oraz rury stalowe. Odpowiednio wygięte i zespawane materiały pozwoliły na oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również miejsca. Model umożliwiał składowanie piętrowe, był odporny na warunki pogodowe i wystarczająco wytrzymały mechanicznie, by stanąć w miejscach publicznych: kawiarniach i barach mlecznych.

Dziś krzesło siatkowe jest ponownie dostępne dzięki wznowieniu produkcji w ramach inicjatywy projekt68 [stylizacja oryginalna]. Model produkowany jest w podobnej technologii zgodnie z oryginalnym projektem z 1968 roku. W reaktywację produkcji zaangażowany jest wnuk projektanta – Tomasz Sztaba.

 

*finisaż wystawy Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968, Muzeum Narodowe Warszawa, al. Jerozolimskie 3


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1968

Data projektu: 1968

Materiały: drut i rury stalowe

Kraj: Polska

Projektant: Henryk Sztaba

Producent: PSS „Społem”

Wykończenie: lakier

Połączenia: spaw

Wymiary [cm]: 76 (wysokość), 47 (szerokość), 37 (głębokość), 46 (wysokość siedziska)

Zdjęcia: lata60-te.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments