Krzesło proj. Zdzisław Wróblewski (1957)

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

W latach ’50 ubiegłego wieku w Polsce istniało jedynie kilka dysponujących odpowiednim zapleczem instytucji zdolnych do projektowania i produkcji mebli. Jedną z nich był Instytut Wzornictwa Przemysłowego1 odpowiedzialny za setki konstrukcji produkowanych w krótkich seriach przez zakładowy warsztat. Część konceptów znalazła również swoje miejsce w halach produkcyjnych dużych, centralnie sterowanych, fabryk. Wielkim niedomówieniem byłoby jednak nie wspomnieć o głównej roli IWP czyli prowadzeniu prac naukowo – badawczych dla przemysłu oraz promocji i nadzorze wzornictwa w kraju. Jako pionierzy w Europie, z profesor Wandą Telakowską na czele i szeregiem utalentowanych projektantów współpracujących z placówką, projekty Instytutu z lat ’50 i ’60 ubiegłego wieku zyskały status ikon designu.

Nowy model

W artykule Nowe modele IWP Biuletynu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego ze stycznia 1959 roku czytamy:

Zakład Meblarski IWP zaprojektował i opracował wzory dotychczas nie występujące w produkcji naszego przemysłu meblarskiego, wprowadzając szereg nowych, nieopatrzonych i wzbudzających zainteresowanie, wzorów.

Należą tutaj […] : […] krzesło wykonane według projektu Zbigniewa Wróblewskiego z tarcicy bukowej w dwóch wersjach: o barwie naturalnej oraz barwie w różnych tonacjach koloru orzechowego. Nóżki krzesła zostały wykonane z graniaków, siedzisko i oparcie ze sklejki wygiętej. Odznacza się ono mocną konstrukcją i może mieć zastosowanie zarówno w mieszkaniu prywatnym jak i we wnętrzach socjalnych […].

Ponad to mebel wykonywano w warsztacie Instytutu na ulicy Długiej 10 w Warszawie w krótkich [krótkiej?] serii 100 sztuk [patrz: etykieta mebla]. Według informacji podawanych przez portal IWP model zaprojektowano w 1957 roku.3

Zdzisław Wróblewski

Zdzisław Wróblewski należał do czołowych projektantów współpracujących z IWP. Urodzony w 1927 roku w Żurominie absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozpoczął współpracę z Instytutem w 1954 roku, w cztery lata po założeniu placówki. Dla instytucji, w której powstało łącznie około 200 wzorów, projektował meble oraz wyposażenie mieszkań i miejsc użyteczności publicznej. W tamtym okresie designer wybierał przede wszystkim lite drewno oraz giętą sklejkę. Jego meble posiadały proste, często łatwe do sprowadzenia do podstawowych brył, formy, a jednoczesna rezygnacja ze zdobień czyniła z zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych elementy dekoracyjne. W projektach z lat ’50 wyraźnie rysują się inspiracje meblem zachodnim, w szczególności skandynawskim.

 

1Więcej o historii Instytutu na stronie iwp.com.pl

2Więcej o Wandzie Telakowskiej na stronie iwp.com.pl

3slownikprojektantow.pl


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1959

Data projektu: 1957

Materiały: drewno bukowe, sklejka liściasta

Kraj: Polska [PRL]

Projektant: Zdzisław Wróblewski

Producent: Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe

Wymiary [cm]: wysokość – 80,5, szerokość – 45, głębokość – 40

Zdjęcia: Jarosław Artowicz

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments