Krzesło symbol 2851 z Rzemieślniczego Domu Towarowego

Krzesło symbol 2851 sprzedawane przez Rzemieślniczy Dom Handlowy, ul. Słoneczna 35 w Warszawie (PRL)

Rzemieślnicze Domy Towarowe

RDT (Rzemieślnicze Domy Towarowe) to sieć kilkunastu sklepów „wielobranżowych”1 (w tym 7 w Warszawie) czyli oferujących znane z powiedzenia mydło i powidło. „Rzemieślnicze” w nazwie znalazło się nie przez przypadek. Produkty, które można było tam znaleźć pochodziły od „prywaciarzy” i odpowiadały na wszechobecne braki zaopatrzeniowe sklepów i kolejki po towar, który nareszcie rzucono. Do RDT chodziło się po uszczelki do silnika, deski do krojenia, meble, lampy, plakaty, pamiątki, zabawki i sprzęt sportowy. Jakość towaru, jak to w okresie PRL, była różna. Sieć operowała nie później niż od drugiej połowy lat ’70 aż do upadku komunizmu w kraju. Razem z końcem niewydolnego systemu zniknęła potrzeba na niskonakładowe, niekonkurencyjne w nowych realiach wolnorynkowych, wzornictwo.

Krzesło ze Słonecznej

Krzesła o symbolu 2851 sprzedawane na Słonecznej 35 pochodzą z nieznanego zakładu. Numeracja została nadana już w RDT. Widoczny na etykiecie nadruk czerwonym atramentem to przypuszczalnie numer kolejny towaru. Z pewnymi wyjątkami rósł on zgodnie z następującymi po sobie datami na pozyskanych etykietach. Prawdopodobnie liczba oznakowanych towarów pod koniec działalności Domu przekroczyła 600 000.

Krzesła tapicerowane 2851 wykonywano z bejcowanego i lakierowanego drewna bukowego. Charakterystyczne dla modelu są listwy maskujące szwy na szczycie oparcia oraz bokach siedziska. Porównując je do innych modeli z rocznika 1978 wyróżniają się dobrymi proporcjami i „niemodnym” wyglądem. W tamtym okresie rynek przejmowały krzesła z „ciosanymi” graniastymi lub wałkowymi, łatwymi w normalizacji2 elementami, jak Nysa, krzesło tapicerowane z LSP, GFM-112 czy GFM-217.

 

1 adresy punktów to: Warszawa: ul. Krucza 6/14, ul. Puławska 73/75, ul. Nowogrodzka 20, ul. Mokotowska 42, ul. Tamka 49, ul. Hoża 5/7, ul. Próżna 12, Grodzisk Mazowiecki: pl. Dzierżyńskiego 9a, Ciechanów: ul. Pułtuska 9, Węgrów: ul. Rzemieślnicza 1, Płock: ul. Jachowicza 37, ul. Nowy Rynek 1, Warka: ul. Senatorska 7, Pruszków: ul. Kraszewskiego 27, Otwock: ul. Kupiecka 1, Radom: ul. 1 Maja 53, Szydłowiec: ul. Kilińskiego 1
2 w znaczeniu użytym w tekście normalizacja to przystosowanie wzornictwa do produkcji z powtarzalnych elementów; przykładem może być wykorzystywanie nóg o tych samych wymiarach do montażu kilku modeli stołów


Kategoria: krzesła
Styl: modernizm
Rok produkcji: 1978
Data projektu: szacowana – 1978
Materiały: drewno bukowe, sklejka liściasta, pianka poliuretanowa, tkanina
Kraj: PRL
Projektant:
Producent: Rzemieślniczy Dom Handlowy (dystrybucja)
Wykończenie: lakier
Połączenia: czopowe
Wymiary [cm]:
Zdjęcia: Pani Ela Kośmider

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments