Krzesło tapicerowane typ 1020 B/ Jerzy B

1020 B

Krzesło typ 1020 nazywane często „muszelką” to model produkowany w Słupskich Fabrykach Mebli od pierwszej połowy lat ’60 ubiegłego wieku. Dla wszystkich jego charakterystyczną cechą jest profilowane tapicerowane w całości oparcie z owalnym otworem w dolnej części. Spostrzegawczy zauważą też kwadratowe w przekroju nogi i to głównie one pozwalają na odróżnienie pierwotnej wersji od modelu „1020 B” / „Jerzy B” widocznego na zdjęciach.

Fabryki

Wszystkie pozyskane źródła zdają się jednoznacznie wskazywać, że model 1020 zaprojektowany został przez „B. F. M. Leśniewskiego„, co stanowiło niedbale zapisaną informację o autorze – Wacławie Leśniewskim oraz producencie – Bydgoskich Fabrykach Mebli. Pierwotna wersja modelu przewidywała nogi w formie ściętych ostrosłupów, później „Jerzy” powstawał również na nogach toczonych. Krzesła różniły się proporcjami w zależności od pochodzenia. Na Grodzkiej 7 w Słupsku mebel wytwarzała Rzemieślnicza Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu Usług Budowlanych (jako „krzesło tapicerowane„) oraz Meblarska Spółdzielnia Pracy „Zjednoczenie” (jako „Dorota B„), a poza lokalną ojczyzną – Bydgoskie Fabryki Mebli.

Poszlaki

Niestety dane dotyczące okresu produkcji są bardzo skąpe. Pozyskane informacje wskazują na okres od maja 1969 roku do marca 1971.

Nazwy „1020 B” oraz „Jerzy B” pozyskano ze zniszczonych etykiet. Z żadnej z nich nie udało się odczytać nazwy zakładu, jednak z pewnością obie wykorzystywane były przez fabryki produkujące dla przemysłu głównego.

Budowa

Stolarkę krzeseł barwiono lub nie i wykańczano lakierem nitro na połysk. Warstwę sprężynującą stanowiła formatka szczecinowa lub moltoprenowe tworzywo piankowe. Tkaniną obszywano oparcie wykonane z giętej sklejki lub w przypadku co najmniej części egzemplarzy wytworzonych w Bydgoszczy – płyty pilśniowej. Toczone nogi mocowano w siedzisku połączeniem stolarskim na czop okrągły.


Kategoria: krzesła

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1969

Data projektu: szacowana – 1968

Materiały: sklejka liściasta, tarcica liściasta w kolorze naturalnym lub barwiona, lakierowana na połysk, formatka szczecinowa lub pianka moltoprenowa

Kraj: Polska (PRL)

Projektant: Wacław Leśniewski

Producent: Słupski Ośrodek Przemysłu Meblarskiego, Bydgoskie Fabryki Mebli, Rzemieślnicza Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu Usług Budowlanych, Meblarska Spółdzielnia Pracy „Zjednoczenie”

Wykończenie: lakier nitro, połysk

Połączenia: wkręty, czopowe

Wymiary [cm]: 77 (wysokość), 42 (szerokość), 41 (głębokość), 42 (wysokość siedziska)

Zdjęcia: lata60-te.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
4 lat temu

Ostatnio kupiłem stare muszelki model 1020 B, na jednej zachował się fragment etykiety i wskazuje, że były wytwarzane również w Spółdzielni Inwalidów „ODNOWA” w Bydgoszczy. Niestety, nie ma ani roku produkcji ani nazwy wyrobu

Maya
Maya
5 lat temu

Produkowane przez Meblarską Spółdzielnie Pracy „Zjednoczenie” w Bygdoszczy to krzesło było opisywane jako Dorota B. Trafiliśmy z koleżanką na uszkodzoną muszelkę ale z zachowaną metką.

trackback

[…] najprostszych w kontekście budowy typów krzeseł tapicerowanych wytwarzanych w okresie PRL. Obok modelu 1020 B jest najprawdopodobniej najbardziej rozpowszechnionym projektem z SFM. Tkaninę opierano na […]

trackback

[…] a relatywnie łatwy dostęp do informacji o nim zaowocował poniższym wpisem. Późniejsza wersja 1020 B posiada własny wpis w […]