Fotel wiklinowy proj. Zygmunt Majchrzak

Fotel (w dostępnych materiałach źródłowych wymiennie nazywany też krzesłem) zaprojektował i wykonał w drugiej połowie lat ’50 plastyk Zygmunt Majchrzak. Zainspirowane tradycyjnym polskim rzemiosłem siedzisko wykonano z masywu liściastego oraz wikliny gotowanej1. Podstawa w postaci drewnianego szkieletu o czterech nogach połączonych oskrzyniami wspierała zamocowaną na wkręty łupinę kosza. Do wyplatania wykorzystano kije o średnicach 15-18mm oraz witki 5-8mm. Sploty uzupełniające przebiegały wertykalnie, w równych odstępach po dwie witki. Ich zakończenia podwijano i mocowano na gwoździe do kijów szkieletowych. Każde tego typu połączenie ukrywano taśmą (korą) wiklinową.2

Drewniana podstawa wykańczana była bezbarwnym lakierem na matowo lub na czarno.

Fotel prawdopodobnie został zaprezentowany po raz pierwszy na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w 1957 roku (Wystawę zaprojektowali Zofia i Oskar Hansenowie) Na ekspozycji dzielił miejsce z pracami Władysława Wołkowskiego oraz Lesława Kiernickiego.3

Zygmunt Majchrzak projektował również inne meble siedziskowe z wikliny, w tym: krzesła, fotele, bujaki dziecięce czy taborety.

 

1Wiklinę ścina się w okresie zimowym, poza okresem wegetacyjnym. Gotowanie polega na umieszczeniu przeznaczonej do późniejszego korowania materiału w kadzi z gotującą się wodą. W trakcie procesu dochodzi do osłabienia wiązań pomiędzy komórkami wnętrza pędu oraz kory witek. Po ostudzeniu i osuszeniu materiał nadaje się do plecenia.

2Wnętrze Projekty Mebli 1959, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Wydawnictwo Czasopism Technicznych NOT, 1959

3Architektura, Organ Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Zakłady Graficzne „Dom Słowa Polskiego”, 1958 (4/126, kwiecień)


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: prototypy zaprezentowano w 1957 roku

Data projektu: szacowana – 1957

Materiały: masyw drewniany, wiklina gotowana o średnicach 15-18mm oraz 5-8mm

Kraj: Polska [PRL]

Projektant: Zygmunt Majchrzak

Producent: prawdopodobnie nie było produkowane seryjnie

Wykończenie: lakier bezbarwny lub czarna farba

Połączenia: czopowe, wkręty, gwoździe, splot

Wymiary [cm]: wysokość – 70, głębokość – 62,5, szerokość – 58, wysokość siedziska – 40 (podane wymiary stanowią wymiary projektowe)

Zdjęcia: źródło 2

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
2 lat temu

Uwielbiam wiklinę i uwielbiam Państwa katalog. Jest świetnie prowadzony i bardzo pomocny. Mnóstwo bardzo dobrze opracowanych informacji. Dziękuję. Będę zaglądała.
U