Biurko Casala [1970]

Carl Sasse z Lauenau czyli Casala

Casala to niemiecka, mająca swoją siedzibę w Culemborg w Holandii firma ze stuletnią tradycją produkcji przedmiotów z drewna. Założona w 1917 roku przez Carla Sasse w okręgu Lauenau (Ca – Sa – La) rozpoczynała z dużym zakładem wytwarzającym podeszwy do butów. „W niedługim czasie Casala skupiła się na produkcji mebli z drewna, a później również metalu i wyrobów tapicerowanych” – podaje strona producenta. Ogromnym sukcesem firmy okazały się wyroby przeznaczone dla szkół sprzedawane w milionach egzemplarzy. Surowe, ale ergonomiczne krzesła dziecięce oraz ławki i biurka stały się jednym ze znaków rozpoznawczych producenta.

PAGID

Ławka widoczna na zdjęciach została wyprodukowana w 1970 roku przy współudziale przedsiębiorstwa Presswerk AG z Essen w Republice Federalnej Niemiec. Późniejszy PAGID rozpoczynał jeszcze przed II Wojną Światową, w 1925 roku, jako producent duroplastycznych [grupa plastycznych tworzyw sztucznych utwardzanych w procesie sieciowania przy obecności podwyższonej temperatury lub reagentów chemicznych] elementów do przedmiotów codziennego użytku, jak radia czy sprzęty gospodarstwa domowego. Zakład z Essen wytwarzał między innymi blaty montowane do biurek Casali.

W Encyklopedii znaleźć można również krzesła szkolne Casala z 1954 oraz 1974 roku.


Kategoria: biurka

Styl: modernizm

Rok produkcji: 1970

Data projektu: szacowana- 1970

Materiały: drewno bukowe, blat z tworzywa sztucznego, metalowe uchwyty

Kraj: RFN

Projektant:

Producent: Casala

Wykończenie:

Połączenia: wpustowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Pan Grzegorz

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zastosowanie wytrzymałej na odginanie blachy stalowej, jako łączyny. Wersja z 1974 roku oraz biurko szkolne Casali z 1970 roku również do znalezienia w […]

trackback

[…] W Encyklopedii również ławka szkolna producenta z 1970 roku. […]