Fotel modułowy typ 300-110

300-110

Fotel typ 300-110 należy do relatywnie mało poznanych i rzadkich modeli produkowanych przez zakłady w Gościcinie. Bardzo charakterystyczna tapicerowana bryła przywodzi na myśl koktajlowe fotele produkowane w tamtym okresie seryjnie na Zachodzie. Nie dziwi jednak, że za powstaniem tak wyjątkowego modelu w kraju stoi właśnie GFM.

Kapitał to podstawa

Fabryka w kaszubskim Gościcinie została założona w 1899 roku przez bankiera Roberta Suermondta z Akwizgranu, radcę handlowego Adolfa Siderberga z Bedburga, dyrektora Gerarda Terlindena z Oberhausen oraz radcę handlowego Gustawa Gockego z Mątew. Od początku miejsce powstania przedsiębiorstwa ściśle związane było z obecnością naturalnego surowca oraz dostępem do taniej siły roboczej. W kolejnych latach obsada zarządu zmieniała się, jednak kapitał niemiecki pozwalał na szybki wzrost infrastruktury, być może przyczynił się również do łagodniejszego potraktowania majątku firmy podczas obu wojen światowych.

From GFM with love

Po 1945 roku Polska gospodarka była w całkowitej rozsypce. Jak bardzo wojna wpłynęła na rozwój kraju przekonać można się zaglądając do gazet z drugiej połowy lat ’50. Niemal każdy artykuł w prasie codziennej i tematycznej, w dziesięć lat po zakończeniu konfliktu, nadal żywo się do niego odnosił. W tym okresie w Gościcinie powstawały nowe zabudowania fabryczne, w tym tapicernia i hala montażowa oddane do użytku w latach 1961 – 1965. W 100-leciu Gościcińskiej Fabryki Mebli Zbigniewa Klotzkego czytamy:

Dobra renoma Gościcińskiej Fabryki Mebli i tradycje eksportowe spowodowały, że fabryka została w 1962 r. zaliczona do „klubu eksporterów”, grona przedsiębiorstw specjalizujących się w eksporcie. W skład „klubu eksporterów” wchodziło 7 przedsiębiorstw przemysłu drzewnego. Fakt ten spowodował mobilizacje załogi w kierunku zwiększenia wielkości eksportu jak i jego opłacalności. W 1969 r. w ramach produkcji eksportowej 70% produkowanych krzeseł i foteli przeznaczonych było na eksport do krajów zachodnich. Pozostałe 30% przeznaczono do kompletów meblowych produkowanych przez inne fabryki mebli.1

Wyroby z podwejherowskiej manufaktury eksportowano do krajów znanych, jako domy największych projektantów i producentów: USA, Szwecji, RFN, Włoch. Wysoka jakość mebli z Gościcina, ale też warunki zakładowe i stabilność produkcji kwalifikowała wyroby do najwyższych klas normatywnych. Dzięki temu wzory powstawać mogły w niewielkich seriach, również na wyposażenie ekskluzywnych wnętrz, jak chociażby hotelu „Forum” w Warszawie, statku M/S Batory czy poznańskiego „Poloneza”. Prawdopodobnie widoczny powyżej fotel typ 300-110 został wyprodukowany w tak rozumianej krótkiej serii.

Mebel modułowy

W latach ’60 modułowość zaczęła przebijać się do produkcji masowej w postaci mebli do przechowywania – zabudów w formie segmentowej czyli innymi słowy meblościanek. Lekkie les murs vivant znad Sekwany przybrały w Polsce postać skrzyniowych komponentów składających się na pojemną, ale ciężką bryłę (jak choćby w przypadku popularnego „Wyszkowa”).2 Co ciekawe modułami „segmentów” były też tapczany i fotele – amerykanki. Modułowość przedstawiana przez 300-110 to jednak całkiem inna bajka.

Część tapicerowana modelu przybrała kształt podwójnej poduszki ograniczonej płaskimi bokami. Niecodzienne podłokietniki przystosowano do demontażu dzięki metalowemu łącznikowi. Blaszana kieszeń przykręcana do korpusu mebla mogła pozwalać na łączenie kilku foteli w szereg tworzący sofę. Egzemplarz widoczny na zdjęciach przedstawia oryginalny sposób szycia tapicerki.

 

1100-lecie Gościcińskiej Fabryki Mebli, Zbigniew Klotzke, Gościcino,  1999
2Książka o mieszkaniu, Jan Szymański, Instytut Wydawniczy CRZZ Warszawa, 1972


Kategoria: fotele

Styl: modernizm

Rok produkcji: szacowany – 1965

Data projektu: szacowana – 1965

Materiały: tarcica iglasta oraz bukowa, blacha stalowa

Kraj: Polska [PRL]

Projektant:

Producent: Gościcińska Fabryka Mebli

Wykończenie: lakier

Połączenia: czopowe, wkręty, inne metalowe

Wymiary [cm]:

Zdjęcia: Pani Ada

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments